در صورت مشاهده نوزاد حیات وحش آن‌ را از طبیعت جدا نکنیم
در صورت مشاهده نوزاد حیات وحش آن‌ را از طبیعت جدا نکنیم
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: فصل بهار، فصل زایش حیات وحش است و حیوانات وحشی در عرصه‌های طبیعی شروع به زاد و ولد می‌کنند، انتظار می‌رود مردم عزیز مراقبت بیشتری برای حفاظت از حیات‌وحش انجام دهند.

به گزارش صفحه روز، خبرآنلاین نوشت: استان چهارمحال وبختیاری ، سعید یوسف‌پور مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اظهار داشت: بسیاری از افراد، نوزادان حیوانات وحشی را در طبیعت در حالی که تنها هستند مشاهده می‌کنند و با تصور آنکه مادرشان از بین رفته و یا بچه‌های خود را رها کرده است از روی دلسوزی آن‌ها را به همراه خود از طبیعت خارج نموده به خانه می‌برند و یا به حفاظت محیط‌زیست تحویل می‌دهند، که این اقدام موجب آسیب جبران‌ناپذیر و حذف دائمی آن‌ها از طبیعت خواهد شد.

وی ادامه داد: این تصور که نوزادان جانوران وحشی که در طبیعت تنها مشاهده می‌شوند، حتما از سوی مادرشان رها شده و یا مادر آنها تلف شده، تصور اشتباهی است و ماده‌هایی که نوزادان خود را به دنیا آورده‌اند ناچار هستند برای تغذیه و یا شکار، بچه‌های خود را مدتی تنها بگذارند اما مجدداً به محل اختفای آنها باز می‌گردند.

یوسف‌پور افزود: ضمن اینکه در بسیاری از موارد، حیوان مادر لحظاتی قبل از آنکه انسان به آنها نزدیک شود، متوجه حضور انسان شده، بچه‌های خود را مخفی نموده و موقتاً محل را ترک می‌کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه دست زدن، بغل کردن، و گرفتن عکس و فیلم از نوزادان حیات‌وحش نیز اقدام اشتباهی است عنوان کرد: این کار موجب وارد آمدن استرس شدید به جانور شده و حتی ممکن است به دلایل مختلف از جمله نشستن بوی انسان بر روی بدن نوزاد، حیوان مادر از پذیرفتن مجدد نوزاد خود اجتناب کند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان در پایان تأکید کرد: در صورت مواجه با نوزادان جانوران وحشی در طبیعت بدون آنکه به آنها دست بزنید، بلافاصله از آن مکان فاصله گرفته و مراتب را به سامانه تلفنی ۱۵۴۰ و یا شماره تلفن‌های (۳-۲۲۲۳۵۷۲)-۰۳۸۳ اطلاع دهید.