۱۶ میلیون دانش‌آموز از اول مهر به مدرسه می‌روند/ افزایش ۳۰۰ هزار نفری دانش‌آموزان اتباع در کشور
۱۶ میلیون دانش‌آموز از اول مهر به مدرسه می‌روند/ افزایش ۳۰۰ هزار نفری دانش‌آموزان اتباع در کشور
وزیر آموزش و پرورش گفت: از ابتدای مهر، ۱۶ میلیون دانش‌آموز تحصیل را آغاز می‌کنند.

به گزارش صفحه روز  ، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در سومین روز از اجلاس مدیر و رؤسای آموزش و پرورش سراسر کشور که در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است، ضمن تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر، معلمان و دانش‌آموزان شهید، اظهار کرد: امیدواریم از ظرفیت قوه قانونگذاری بیشتر استفاده کنیم و در این دوران بیشترین همکاری بین قوای سه‌گانه برای آبادانی و پیشرفت کشور وجود دارد که نمود آن قانون رتبه‌بندی معلمان است که یکی از مؤلفه‌های ایجاد تحول در آموزش و پرورش و ارتقای کیفیت نظام تعلیم و تربیت و مهارت‌های معلمی است. 

وی با بیان اینکه در طول سنوات گذشته، دانشگاه فرهنگیان تقریبا تعطیل  شده بود، ادامه داد: ضریب بهره‌برداری از فضا و کیفیت نیروی انسانی، جذب برف‌انباری نیروها، تراکم بالای کلاس‌های درس و افزایش تعداد دانش‌آموزان از جمله مشکلات است؛ در سال ۱۳۹۲ تعداد ۱۲ میلیون دانش‌آموز داشتیم اما سال تحصیلی جدید را با ۱۶ میلیون دانش‌آموز شروع می‌کنیم.

نوری به مشکل تراکم دانش‌آموزی به دلیل مهاجرت در اطراف شهرها به ویژه مهاجرت اتباع اشاره کرد و گفت: به جمعیت ۵۶۰ هزار نفری اتباع، ۳۰۰ هزار نفر افزایش اضافه می‌شود و ورود این افراد به مناطقی است که تراکم دانش‌آموزی اجازه نمی‌دهد و نیازمند مدرسه هستیم و همچنین به دلیل مشکل تملک املاک و دارایی، امکان اضافه کردن مدرسه نیست.

وی با بیان اینکه سند تحول دولت و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را داریم، اظهار کرد: در صدد هستیم تحول بنیادین را در مدرسه ایجاد کنیم. در برخی موارد مجلس می‌تواند به ما کمک کند؛ کارهای زیربنایی در حوزه نیروی انسانی نیاز است، باید به سرانه‌هایی که در سند چشم انداز تعریف شده برسیم و می‌توانیم از کمک مرکز پژوهش‌های مجلس استفاده کنیم. دیوان محاسبات می‌تواند تصویری به ما به دست بدهند که به نحو بهتری عمل کنیم.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: موضوع بعدی تصویب قوانین مورد نیاز اجرای سند و تنقیح قوانین گذشته برای چابک سازی آموزش و پرورش است که مجلس می‌تواند به ما در این زمینه کمک کند.

  • منبع خبر : فارس