یک گام تا تکرار راند پنجم مبارزه پادشاه و جادوگر/ دوئل طلایی‌ها پیش چشم کشتی‌دوستان ایرانی
یک گام تا تکرار راند پنجم مبارزه پادشاه و جادوگر/ دوئل طلایی‌ها پیش چشم کشتی‌دوستان ایرانی
ورزش- برگزاری مرحله نهایی انتخابی تیم ملی در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی این فرصت را برای کشتی‌دوستان فراهم خواهد کرد که از نزدیک از دوئل طلایی‌ها و ستارگان کشتی جهان لذت ببرند.

به گزارش صفحه روز، صبح فردا (۱۹ تیر ماه) مرحله نهایی انتخابی تیم ملی کشتی آزاد در ۵ وزن در حضور تماشاگران در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی برگزار خواهد شد.

جدای از اینکه برگزاری مرحله نهایی انتخابی تیم ملی و پیگیری روالی شفاف درخصوص انتخاب ملی‌پوشان چقدر به اجرای حداکثری عدالت در کشتی کمک کرده است، فردا کشتی‌دوستان ایرانی که قطعا برای اکثریت آنها شرایط تماشای کشتی ستارگان جهان از نزدیک فراهم نیست، این فرصت ایجاد می‌شود که بتوانند کشتی‌های ستاره‌ای چون حسن یزدانی که حالا به برند ورزش ایران و ورزشکاری محبوب در سراسر دنیا تبدیل شده است، را تماشا کنند.

کشتی ایران از مسابقات جهانی ۲۰۲۱ اسلو که موفق شد بار دیگر به صدر اخبار ورزش ایران بازگشته و جایگاه خود را به عنوان ورزش اول و ملی کشور تثبیت کند، حالا دوئلی تماشایی را در ۵ وزن ۶۱، ۸۶، ۹۲، ۹۷ و ۱۲۵ کیلوگرم به کشتی‌دوستان هدیه خواهد داد.

مردمی که مهر ماه سال گذشته از پیروزی حسن یزدانی مقابل دیوید تیلور آمریکایی، برد کامران قاسم‌پور برابر جی‌دن کاکس آمریکایی و شکست گنو پتریاشویلی و طاها آکگول مقابل امیرحسین زارع احساس غرور کرده، حالا باز هم شاهد کشتی‌های این سه طلایی در داخل کشور هستند.

هرچند سال گذشته هم هر سه قهرمان ایران در مسابقه انتخابی درون اردویی مقابل حریفان‌شان کشتی گرفتند اما به خاطر وضعیت کرونا، امکان حضور مردم در سالن وجود نداشت اما حالا بعد از دو سال و اندی، آخرین مرحله از انتخابی تیم ملی کشتی آزاد که حساس‌ترین و جذاب‌تری آنها هم خواهد بود، همچون مرحله قبلی که در تنکابن برگزار شد، در حضور تماشاگر خواهد بود.

رضا اطری و داریوش حضرتقلی‌زاده در ۶۱ کیلوگرم مقابل هم کشتی خواهند گرفت.

حسن یزدانی که بعد از سه شکست مقابل تیلور، سرانجام جادوگر آمریکایی را در اسلو با اقتدار شکست داد، برای رسیدن به راند پنجم مبارزه با این حریف باید از سد برنده علیرضا کریمی و محسن مصطفوی عبور کند. مبارزه یزدانی با کریمی به عنوان نایب قهرمان کشتی جهان در سال ۲۰۱۹ مبارزه جالبی در وزن ۸۶ کیلوگرم به نظر می‌آید.

کامران قاسم‌پور که بعد از چند سال پشت خط حسن یزدانی ماندن، سرانجام تغییر وزن داد و در اولین سال ملی‌پوش شدن هم با آن زیرگیری‌های چشم‌نواز، قهرمان ۹۲ کیلوگرم جهان شد، با برنده مهدی حاجیلوئیان و امیرحسین فیروزپور کشتی خواهد کرد. دو حریف جوان و باانگیزه‌ای که با الگوبرداری از کامران قاسم‌پور جسارت بردن و قهرمان شدن پیدا کرده‌اند.

مبارزه محمدحسین محمدیان ناکام غیرمنتظره کشتی آزاد ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو و مجتبی گلیج نفر سوم سال ۲۰۲۱ جهان در ۹۷ کیلوگرم هم قطعا کشتی حساسی خواهد بود. دو کشتی‌گیری که هر دو مدال برنز جهان را در کارنامه دارند، محمدیان امسال را با اقتدار پیش برده تا شاید ناکامی در المپیک را فراموش کند.

در ۱۲۵ کیلوگرم هم در عین حال که گنو پتریاشویلی و طاها آکگول انتظار امیرحسین زارع را می‌کشند، پادشاه جدید سنگین‌وزن جهان باید ابتدا از سد برنده کشتی امیررضا معصومی و یدالله محبی بگذرد. محبی و معصومی هر کدام با انگیزه‌های خاصی در این مبارزه انتخابی کشتی خواهند گرفت.

این اولین میدان داخلی و ورود سه طلایی کشتی آزاد ایران به چرخه انتخابی تیم ملی است، هر سه آنها چند روز پیش از جام تختی در جام تورلیخانوف بعد از ۸ ماه روی تشک رفته و قهرمان شدند.

  • منبع خبر : تسنیم