کاهش هزینه دارو در بیمارستان‌ها با «دارویار»/ گران‌فروشی دارو را با ۱۹۰ درمیان بگذارید
کاهش هزینه دارو در بیمارستان‌ها با «دارویار»/ گران‌فروشی دارو را با ۱۹۰ درمیان بگذارید
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران با اجرای طرح «دارویار »، هزینه‌های دارویی در بخش سرپایی و بستری به ویژه در بیمارستان‌های دولتی به شکل بی‌نظیری کاهش پیدا کرده و حداکثر به ۱۰ درصد و گاهی به صفر رسیده است.

به گزارش صفحه روز  ، طرح «دارویار» یا «یارانه دارو»، چندیست که در حال اجراست. در این طرح ارز ترجیحی دارو حذف شده و قیمت دارو حتی تا چندین افزایش یافته اما مبلغ پرداختی از جیب بیمار افزایش نداشته و گاهی هم کاهش پیدا کرده است. از دیگر نقاط قوت طرح «دارویار» می توان به کاهش قاچاق معکوس دارو، افزایش تولید دارو، افزایش پوشش بیمه‌ای بسیاری از مردم و داروها اشاره کرد.

قیمت دارو از ۲۵ تا ۳۰۰ درصد تغییر کرده است

در همین راستا جلال غفارزاده معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران در گفت و گو با برنامه تهران ما سلامت رادیو تهران در دومین روز از مردادماه سال جاری با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد داروی مصرفی توسط شرکت‌های داخلی تولید می‌شود؛ در پاسخ به اینکه چقدر قیمت داروها افزایش پیدا کرده است؟ گفت: بحث ما درباره داروهای تولید داخل است که از ۲۵ تا ۳۰۰ درصد شامل تناسب سازی قیمت با توجه به نرخ ارز نیمایی شده اند.

هزینه های دارویی در بخش سرپایی و بستری به شکل بی‌نظیری کاهش پیدا کرده است

وی در پاسخ به اینکه آیا منافع مذکور برای طرح دارویار صحت دارد؟ اظهار داشت: تمامی این موارد در بخش سرپایی و بستری وجود دارد. اما نکته ای بی نظیر در تاریخ کشور ما به وجود آمده است. همیشه در حوزه خدمات پزشکی و دارویی، بیماران به ازاء دریافت خدمات بستری و دارویی درصدی از هزینه ها را پرداخت می کردند. در بخش سرپایی مراکز دولتی به طور میانگین ۳۰ درصد و در بخش بستری توسط بیماران پرداخت می‌شد که البته در مورد بیمه روستایی از این هم کمتر بوده است. اما در مقطع کنونی این هزینه‌های دارویی در بخش سرپایی به شکل بی‌نظیری کاهش پیدا کرده و حداکثر به ۱۰ درصد و گاهی به صفر رسیده است. این در حالی است که در بخش بستری پرداخت مبالغ توسط بیماران از این هم کمتر شده است. وقتی قیمت دارو افزایش یافته اما هزینه بیمار زیاد نشده یعنی اینکه درصد سهم بیمار کاهش پیدا کرده است.

بدهی‌ بیمارستان ها به شرکت‌های تولیدی و پخش دارو در روزهای آتی به صفر می‌رسد

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران بیان کرد: یکی از اصلی ترین مولفه هایی که در بیمارستان ها در ارائه خدمات دارویی موثر بود پرداخت بیمارستان ها به شرکتهای دارویی بوده است. پیش از این به ویژه بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی مبالغ زیادی به شرکت‌های دارویی و پخش دارو بدهکار بودند که این موضوع، موجب کاهش کیفیت خدمات و دارو می‌شد. وقتی یک سال پول شرکت را نداده باشیم چگونه می‌توانیم توقع داشته باشیم در بیمارستان خدمات ارائه شود؟

وی افزود: برای اولین بار بدهی‌های بیمارستان‌ها به شرکت‌های تولیدی و پخش دارو در روزهای آتی به صفر خواهد رسید.

در صورتیکه داروخانه ای بیمه قبول نکرد؛ مردم به ۱۹۰ اطلاع دهند

دکتر غفارزاده در پاسخ به اینکه بسیاری از داروخانه‌ها به دلیل بدهی بیمه‌ها دفترچه بیمه قبول نمی‌کنند گفت: در حال حاضر دفترچه بیمه به آن معنا نداریم و بیشتر نسخه الکترونیک داریم. اگر مردم با این مشکل مواجه شدند با شماره ۱۹۰ تماس بگیرند. همکاران ما به صورت ۲۴ ساعته این موضوعات را پیگیری و رصد می‌کنند. هر داروخانه ای که بیمه قبول نکند و دارو را به نرخ آزاد حساب کند، مشخص است.

سوء مصرف دارو و خارج نشدن دارو از شبکه سلامت

وی در پاسخ به اینکه برخی بیمه ها برای پوشش دارو سقف دارند اگر پزشکی داروی بیشتری برای بمار بنویسد آیا هزینه مازاد باید توسط بیمار پرداخت شود؟ گفت: به این پرسش بیمه باید پاسخ دهد . بیمه برای اینکه اطمینان داشته باشد بیمار داروهای گران قیمت و کمیاب را دریافت کرده باشد این محدودیت را گذاشته است. البته قطع نشدن دارو؛ خط قرمز ما و تمامی بیمه ها است. اما سوء مصرف دارو و خارج نشدن از شبکه هم موضوعی است که ما را نگران می‌کند. اما این محدودیت بیمه‌ها از جهت اینکه بیمار دارو دریافت نکند، مشکلی ایجاد نکرده است.

پزشکان نسخه‌های ژنریک بنویسند

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران در پایان گفت وگوی رادیویی خود با برنامه تهران ما سلامت رادیو تهران درباره اجرای طرح «دارو‌یار» گفت: این طرح بار مالی دارد و ما نگرانی‌هایی از جهت تامین منابع پایدار مالی داریم. آنچه به ویژه در مراکز دولتی و دانشگاهی بسیار مهم است هماهنگی بیش از پیش نظام درمانی با نظام دارویی است.

وی گفت: پزشک نباید بیش از نیاز بیمار، دارو تجویز کند. چون قیمت دارو بالا رفته و بیمه‌ها منابع سنگینی را باید تامین کنند و داروخانه‌ها و حتی بیماران تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. همه داروهای تولید داخل پروانه و مجوز دارند و مورد تایید سازمان غذا و دارو هستند. نسخه نویسی ژنریک موضوعی است که باید توسط پزشکان به جای نوشتن نام تجاری دارو رعایت شود و بار مالی را به ویژه در کمبودها کم کند.

  • منبع خبر : فارس