چندخاصیت انار برای بدن انسان
چندخاصیت انار برای بدن انسان
انار میوه‌ ای خوش‌ خوراک و خوش‌ رنگ که با آغاز فصل پاییز، در مغازه‌های میوه‌ فروشی خودنمایی می‌کند. خواص انار به همراه تاج زیبا و شاه مانندش که به‌ راستی هم از لحاظ خواص می‌تواند در صدر بی‌ رقیب‌ ترین میوه‌ها قرار گیرد.

وقتی صحبت از ارزش غذایی یک میوه یا یک مادۀ غذایی می‌شود احتمالاً این سؤال برای شما پیش می‌آید که، آن میوه یا مادۀ غذایی حاوی چه موادی است و چه ویتامین‌هایی دارد. درمورد انار نیز سؤالی که برای اغلب افراد پیش می‌آید نیز همین مورد است که، ویتامین های انار چیست.

بیش از ۷۵ درصد وزن انار دانه‌شده را آب تشکیل می‌دهد. صد گرم انار حاوی ۸۳ کالری انرژی، ۱۹ گرم کربوهیدرات، ۷/۱ گرم پروتئین، ۳ میلی‌گرم سدیم، ۲۳۶ میلی‌گرم پتاسیم، ۴ گرم فیبر تغذیه‌ای، ۱۴ گرم قند، ۲/۱ گرم چربی کل و ۱/۰ گرم چربی اشباع‌شده است.انار منبع مناسبی برای تأمین بخشی از آب، کربوهیدرات، فیبرهای تغذیه‌ای، ویتامین C، آنتی‌اکسیدان و انرژی روزانۀ موردنیاز بدن است.

خواص ضدالتهاب، ضدعفونت و ضدسرطان

انار سرشار از مواد آنتی‌اکسیدان موسوم به پلی فنل‌ها (Polyphenols) و آنتوسیانین‌ها (Anthocyanins) است. آب انار تازه تقریباً بیش از هر آب‌میوۀ دیگری حاوی مواد آنتی‌اکسیدان است. میزان آنتی‌اکسیدان‌ها در آب انار تازه سه برابر بیشتر از شراب قرمز و چای سبز است.

انار تازه همچنین حاوی مقادیر زیادی ویتامین C است. مواد آنتی‌اکسیدان و ویتامین های انار باعث خنثی‌شدن رادیکال‌های آزاد (Free Radicals) در بدن می‌شوند که از عوامل اصلی اکسیداسیون سلولی، ایجاد سرطان و پیری به شمار می‌آیند و این خواص انار برای کبد چرب نیز مفیدند و می‌توانند موجب بهبود این بیماری نیز بشوند.

این مواد همچنین به از بین بردن سلول‌های سرطانی، که به‌طور طبیعی و اجتناب‌ناپذیر هرروز در بدن تولید می‌شوند و باید از بین بروند، کمک می‌کنند. از سوی دیگر، وجود آنتی‌اکسیدان و ویتامین C در انار می‌تواند به کاهش واکنش‌های التهابی در بدن و کاهش خطر ابتلا به عفونت‌ها کمک کند.

کمک به رفع التهاب در عضلات و مفاصل

خواص ضدالتهاب انار می‌تواند، با کاهش التهاب در مفاصل، در کاهش مشکلات و علائم بیماری به مبتلایان به آرتروز (Osteoarthritis) و رماتیسم مفصلی (Rheumatoid Arthritis) کمک کند.افرادی که تمرینات سخت ورزشی انجام می‌دهند معمولاً دچار خستگی و آسیب‌های عضلانی می‌شوند؛ برخی تحقیقات اولیه نشان داده‌اند که، مصرف روزانه آب انار می‌تواند باعث ترمیم این آسیب‌ها شود. به نظر می‌رسد خواص ضدالتهاب انار باعث اثرات فوق باشد.

خواص انار برای پوست

انار برای پوست منبعی غنی از ویتامین C است که تحقیقات ثابت کرده است در درمان پوست‌های کدر و خشک مؤثر است. هنگامی ‌که به‌صورت موضعی مرتباً استفاده شود می‌تواند زبری پوست را کاهش دهد. همچنین حدود ۸۲ درصد وزن حجمی انار را آب تشکیل می‌دهد و درنتیجه در هیدراته نگه‌داشتن پوست مؤثر است.

 

خواص انار برای لاغری

انار سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها، پلی فنول‌ها و اسید لینولنیک مزدوج است؛ همۀ این‌ها به چربی‌سوزی و افزایش متابولیسم کمک می‌کنند. آب انار همچنین به سرکوب اشتهای شما کمک می‌کند.