پاسخ ایران به قطعنامه آژانس قاطع و متناسب است
پاسخ ایران به قطعنامه آژانس قاطع و متناسب است
تهران- سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت که پاسخ ایران به قطعنامه ضدایرانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قاطع و متناسب خواهد بود.

به گزارش صفحه روز، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به صدور قطعنامه ضدایرانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در توییتی نوشت: آمریکا و سه کشور اروپایی با تلاش برای پیشبرد یک قطعنامه برآمده از سوءمحاسبه و مشاوره غلط علیه کشوری با شفاف‌ترین برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز در جهان، اغراض کوته‌‌بینانه خود را فراتر از اعتبار آژانس قرار دادند.

وی افزود: بانیان این قطعنامه مستقیماً مسئول تبعات بعدی هستند، پاسخ ایران قاطع و متناسب است.

قطعنامه ضدایرانی پیشنهادشده توسط تروئیکای اروپا و آمریکا در نشست شورای حکام با وجود مخالفت روسیه و چین به تصویب رسید.

میخائیل اولیانوف در این باره در صفحه توئیتر خود نوشت: ۳۰ عضو شورای حکام رأی مثبت دادند. روسیه و چین رأی منفی و سه کشور هند، لیبی و پاکستان رأی ممتنع دادند.

وی افزود: بنابراین کشورهایی که جمعیتشان نصف جمعیت مردم جهان است از این قطعنامه حمایت نکردند.

در این قطعنامه نویسندگان نسبت به ادعاهای ساختگی درباره پیدا شدن مواد هسته‌ای در سه مکان اعلام‌نشده در ایران ابراز نگرانی کرده و خواستار همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی هسته‌ای شده‌اند.

در این قطعنامه از ایران خواسته شده است برای «انجام تعهدات قانونی خود بر اساس فوریت عمل کند و بدون تأخیر، پیشنهاد مدیرکل آژانس را برای تعامل بیشتر برای شفاف‌سازی و حل‌وفصل همه مسائل پادمان باقی‌مانده را بپذیرد.»

در قطعنامه یادشده از مدیرکل آژانس هم خواسته شده است تا زمانی که مسائل پادمانی باقی مانده است، به گزارش شورای حکام ادامه دهد.

این دومین قطعنامه ضدایرانی است که پس از اجرایی شدن برجام با فشار رژیم صهیونیستی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر می‌شود، ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ هم قطعنامه مشابهی توسط سه کشور اروپایی عضو برجام و حمایت آمریکا پیشنهاد و تصویب شد.

 

  • منبع خبر : تسنیم