ورود جوانان به عرصه‌های مهم متناسب با میزان توانایی آنان دنبال می‌شود
ورود جوانان به عرصه‌های مهم متناسب با میزان توانایی آنان دنبال می‌شود
گیلان- استاندار گیلان گفت: باید متناسب با توانایی‌های جوانان آنان را وارد عرصه‌های مهم ‌کنیم و منابع بانکی هم در این مسیر جهت‌دار شود.

به گزارش صفحه روز، اسدالله عباسی در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان استان گیلان که با حضور یامین‌پور معاون امور جوانان وزیر ورزش برگزار شد اظهار داشت: اقدام در جهت تسهیل امر ازدواج جوانان و کمک به اشتغال آنان وظیفه همه مسئولان است.

استاندار گیلان با اشاره به توجه بیانیه گام دوم انقلاب به مقوله جوان‌گرایی خاطرنشان کرد: در هر عرصه‌ای که جوانان وارد میدان شدند همواره شاهد شور، نشاط و اتفاقات خوبی بوده‌ایم از سوی دیگر استان گیلان متاسفانه در بخش جوان‌‌سازی جمعیت مورد غفلت قرار گرفته و در این زمینه رتبه خوبی نداریم.

عباسی با تاکید بر تقویت باورها، ارزش‌های دینی و انقلابی در بین جوانان تصریح کرد: در ابتدای انقلاب بسیاری از جوانان در کنار امام(ره) قرار گرفتند و در راستای ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب مقاومت کردند و به موفقیت‌های بزرگی رسیدیم تا جایی‌که امروز در عرصه‌های مختلف در دنیا حرف برای گفتن داریم.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با اشاره به ضرورت توجه به مسئله اشتغال، تامین مسکن و ازدواج جوانان خاطرنشان کرد: باید متناسب با توانایی‌های جوانان آنان را وارد عرصه‌های فعالیتی ‌کنیم و منابع بانکی هم در این مسیر جهت‌دار شود.

استاندار گیلان تصریح کرد: گیلان از لحاظ مزیت‌های کشاورزی، شرکت‌های دانش‌بنیان، گردشگری و اقتصاد دریا، جنگل و منابع طبیعی دارای پتانسیل‌های مختلفی است که باید در راه توسعه استان از این مزیت‌ها و فرصت‌ها بهره گیریم.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز گیلان نیز در این جلسه با اشاره به ضرورت توسعه فرهنگ ازدواج آسان و‌ پرهیز جدی از مادی‌گرایی افراطی در ازدواج از طریق تولید محتوا و فیلم‌های ارزشمند اظهار داشت: معرفی زوج‌های جوان و موفق که با کمترین امکانات مادی اما با بهره‌گیری از آموزه‌های اسلامی زندگی خوبی دارند بایستی در برنامه‌های مختلف معرفی شود.

محمد باقر باقرزاده اهمیت تقویت فرهنگ حمایت از خانواده‌ها به‌ویژه در جوامع روستایی را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: تشویق خیران به امر مقدس کمک به ازدواج جوانان، تامین جهیزیه، ساخت مسکن و ایجاد اشتغال برای زوج‌های جوان از جمله مسائلی است که باید در رسانه‌ها به آن پرداخته شود‌.

وی با بیان اینکه حمایت رسانه‌ای گسترده از تولید ملی و تسهیل امر ازدواج باید در دستور کار باشد خاطرنشان کرد: استان گیلان متاسفانه از بُعد شاخص جمعیت در وضعیت بحرانی به‌سر می‌برد و با پیری جمعیت و کاهش نسل روبه‌رو است و نیازمند اقدامات اساسی در این زمینه است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) گیلان نیز در این جلسه ضمن ارائه آمار در زمینه کمک به اشتغال مددجویان کمیته‌ امداد و پرداخت تسهیلات ازدواج آسان اظهار داشت: تامین چندین سری جهیزیه برای مددجویان جزو دیگر اقدامات بوده است و با کمک بنیاد مستضعفان نیز برای بسیاری از نو دامادان تحت پوشش این نهاد مبالغی پرداخت شد.

عباس اهرابی خاطرنشان کرد: برنامه‌هایی همچون آموزش سبک زندگی اسلامی به دختران مددجو، تجلیل از دختران نخبه تحت‌ پوشش، پرداخت هزینه تحصیلی بیش از هزار نفر از مددجویان و حرفه‌آموزی برای دانش‌آموزان جزو دیگر اقدامات انجام شده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان گیلان گفت: طی‌ تفاهم‌نامه‌ای که با اداره‌کل ورزش و جوانان استان امضا شد قرار شد وام کم‌بهره از محل تبصره ۱۶ در اختیار افراد واجد شرایط قرار دهیم تا به اشتغال آنان کمک شود و در سال جدید این موضوع را دنبال می‌کنیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت نیز در این جلسه با بیان اینکه امروز یأس و ناامیدی جوانان را رنج می‌دهد و نسبت به برخی عملکردها هم ناامید هستند اظهار داشت: می‌طلبد که در این زمینه واکاوی جدی انجام شود تا امید در جوانان زنده شود.

حجت‌الاسلام قاسمی گفت: متاسفانه دانشگاه‌های ما صرفاً آموزش‌محور هستند و اگر امروز شاهد موجی از بیکاری در جامعه هستیم به دلیل همین تئوری‌پردازی و آموزش‌محوری است در حالی‌که لازم است به جوانان میدان داده شود و کار عمده‌ای از فارغ‌التحصیلان خواسته شود.

وی با اشاره به آسیب‌های جمعیتی در گیلان گفت: از زبان هنر نباید غافل شویم چراکه هنر رساترین ابزار برای انتقال مفاهیم است و تقویت سمن‌های مردمی نیز باید در دستور کار باشد؛ معتقدم فصل شعار دیگر پشت سر گذاشته شده و باید اقدام عملی انجام شود.

  • منبع خبر : تسنیم