هشدار نارنجی هواشناسی در خراسان شمالی/اسکان و اطراق در کنار رودخانه‌ها به قیمت جان تمام می‌شود
هشدار نارنجی هواشناسی در خراسان شمالی/اسکان و اطراق در کنار رودخانه‌ها به قیمت جان تمام می‌شود
خراسان شمالی _ اداره‌کل هواشناسی خراسان شمالی با اعلام هشدار نارنجی در استان از مردم خواست به هیچ وجه در کنار رودخانه‌ها و مسیل‌ها توقف نداشته باشند.

به گزارش صفحه روز  ، با توجه به اعلام هشدار نارنجی هواشناسی، تمام دستگاه‌های مدیریت بحران در خراسان شمالی به حالت آماده‌باش درآمدند.

محمد بیجندی مدیرکل هواشناسی استان خراسان شمالی با اشاره به اعلام هشدار نارنجی در استان، گفت: از اواخر وقت روز پنجشنبه تا یکشنبه، احتمال بارش‌های لحظه‌ای سیل‌آسا، کاهش ۶ تا ۸ درجه‌ای دما، وقوع سیلاب و وزش باد شدید دور از انتظار نیست.

وی افزود: از مردم، کشاورزان و مسئولان می‌خواهیم تمام تدابیر لازم را برای مقابله با بحران سیلاب احتمالی اندیشیده و مراقب باشند.

ابراهیم پرفند مدیر روابط عمومی جمعیت هلال احمر خراسان شمالی در گفت‌گو با تسنیم اظهار داشت: همه هم‌استانی‌ها و مسافران باید توجه داشته باشند، از اتراق در بستر رودخانه‌ها و مسیل های آب جدا خودداری کنند.

وی افزود: در صورت وقوع سیلاب در منازل یا کوچه جریان آب، برق و گاز را برای جلوگیری از آب‌گرفتگی، برق‌گرفتگی قطع کنید. از  عبور  درون سیلاب‌ها اجتناب نموده چرا که ۱۵ سانتیمتر آب در حال حرکت ممکن است باعث بر هم خوردن تعادل شما شود.

مدیر روابط عمومی هلال احمر استان اظهار داشت: در مواقع وقوع سیل، ارتفاع آب در حد سی سانتیمتر، بیشتر خودروها را شناور می‌کند و در صورت گرفتار شدن خودرو در سیلاب سریعا آن را ترک کنید. پس از سیل احتمال شیوع بیماری‌های عفونی مانند عفونت‌های دستگاه گوارش از جمله هپاتیت، وبا، حصبه و … وجود دارد که باید مراقبت‌های لازم بهداشت فردی و عمومی به‌عمل آید.

  • منبع خبر : تسنیم