نیروگاه سیکل ترکیبی ۱۴۹۳ مگاواتی عسلویه به بهره‌برداری رسید
نیروگاه سیکل ترکیبی ۱۴۹۳ مگاواتی عسلویه به بهره‌برداری رسید
بوشهر _ با حضور وزیر نیرو، نیروگاه سیکل ترکیبی ۱۴۹۳ مگاواتی عسلویه مبنا، در شهرستان عسلویه به بهره برداری رسید.

به گزارش صفحه روز ، علی اکبر محرابیان وزیر نیرو صبح امروز در آیین بهره‌برداری از نیروگاه سیکل ترکیبی عسلویه اظهار کرد: در راستای افزایش تولید برق و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه و افزایش ظرفیت بهره‌وری نیروگاه‌های گازی با تبدیل آن به سیکل ترکیبی، احداث واحدهای بخار نیروگاه عسلویه در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی یک‌هزار و ۴۹۳ مگاواتی عسلویه با هدف افزایش تولید، پایداری شبکه و پاسخگویی به رشد فزاینده بار در مرکز کشور به میزان ۴۸۰ مگاوات و بالا بردن راندمان نیروگاه و افزایش آن به میزان حدود ۵۰ درصد با اشتغال مستقیم ۸۰۰ نفر، اشتغال غیرمستقیم دوران ساخت یک‌هزار و ۵۰۰ نفر و اشتغال دوران بهره برداری ۷۰ نفر با هزینه احداث ۳۵۲ میلیون یورو امروز وارد فاز بهره‌برداری می‌شود.

وزیر نیرو ادامه داد: از دیگر اهداف این طرح، می‌توان به صرفه جویی در مصرف سوخت و دستیابی به صرفه جویی حداقل ۸۴۶ میلیون متر مکعب در سال و کاهش آلایندگی محیط زیست اشاره کرد.

محرابیان بیان کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده در آغاز دولت سیزدهم، سالانه حدود ۱۹ تا ۲۰ هزار مگاوات کسری تراز صنعت برق در کشور وجود داشت که حدود یک چهارم تقاضای مصرف برق کشور بوده است.

وی ابراز کرد: با همراهی مردم در صرفه جویی و مصرف بهینه و تلاش‌های کارکنان صنعت برق کشور، در حالی شاهد کاهش مصرف ۴.۵ درصدی مصرف برق در تابستان امسال نسبت به سال گذشته بودیم که این میزان صرفه جویی بدون احتساب رشد تقاضای سالانه نیاز به انرژی برق بوده است.

وزیر نیرو اضافه کرد: در طول چهار سال دولت سیزدهم، افزایش ظرفیت ۱۵ یک‌هزار مگاوات تولید برق از طریق نیروگاه‌های حرارتی در اختیار این وزارتخانه، مدنظر و برنامه ریزی شده که در یک سال اول این دولت یک سوم تولید این میزان محقق شده است.

محرابیان یادآور شد: بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که متوسط افزایش ظرفیت تولید برق نیروگاهی در طی سنوات گذشته، دو هزار مگاوات بوده است در حالی که در سال اول دولت سیزدهم، این میزان به ۶ هزار مگاوات رسیده که یک نوع رکورد محسوب می‌شود.

وی با اشاره به وجود ۶۳۰ هزار واحد تولیدی صنعتی و صنعتی و صنفی در کشور گفت: از این تعداد، ۵۸۰ هزار واحد تولیدی کوچک هستند که با داشتن اشتغال فراوان، به شدت وابسته به برق برای تولید هستند؛ با تامین برق مناسب در تابستان سال جاری، حتی اجازه قطع یک ساعت برق ندادیم تا تولید و اشتغال کشور دچار مشکل نشود.

وزیر نیرو با اشاره به داده‌های انجمن بین المللی فولاد به عنوان یک مرجع قابل استناد عنوان کرد: بر اساس گزارش این مرجع بین المللی، فولاد ایران در تیر و مرداد امسال، شاهد رشد ۳۵ و ۶۵ درصدی تولید تسبت به مدت مشابه در سال گذشته بوده که با توجه به وابستگی شدید صنعت فولاد به انرژی برق، این موضوع حائز اهمیت است.

  • منبع خبر : فارس