نکاتی‌که باید‌درباره‌فشارخون بدانیم
نکاتی‌که باید‌درباره‌فشارخون بدانیم
ابتلا به فشار خون بالا یکی از عواملی است که معمولا به صورت تدریجی اتفاق می افتد، ولی به تدریج اثرات مخرب خود بر قلب، رگ های خونی بزرگ و کوچک، کلیه ها، شبکیه چشم و سایر اعضاء را بر جای می‌گذارد.

به گزارش صفحه روز ، قلب همانند یک پمپ با انقباض و استراحت خود ، خون را به داخل عروق می‌فرستد. سرخرگها خون را از قلب به دیگر نقاط بدن می‌رسانند برای آنکه خون بتواند در این عروق به جریان در آید، نیاز به فشار مناسبی دارد. این فشار جریان خون در سرخرگهای بدن یعنی فشاری که در هر انقباض عضله قلب در اثر برخورد خون به دیواره سرخرگ وارد می‌شود، فشار خون نام دارد فشار خون  یکی از علائم اصلی حیات است.

فشار خون بالا  یا  هایپرتانسیون:
نیروی فشاری وارده به دیواره سرخرگها (با ورود خون بداخل سرخرگها در اثر پمپاژ قلب)، فشارخون نامیده میشود. بعبارتی دیگر فشار خون یعنی فشاری که خون در هر انقباض عضله قلب به دیواره سرخرگها وارد می‌کند .

بیماری پرفشاری خون قاتل خاموش نامیده می‌شود، زیرا بی‌سروصدا و بدون علامت شخص مبتلا را به مرگ و پایان زندگی نزدیک می‌کند و اگر پرفشاری خون در مراحل اولیه کنترل نشود، نه‌‌تنها فعالیت دستگاه قلب و عروق، بلکه سایراعضای بدن نیزدچار مشکل می‌شود.

فشار خون بالا شایع ترین شکل بیماری قلبی عروقی است که تقریبا از هر سه نفر یک فرد به آن مبتلا می شود.
فشار خون بالا تهدید جدی محسوب می شود زیرا باعث می شود قلب شدید تر کار کند که نیازآن به اکسیژن را افزایش داده در ایجاد آنژین دخالت دارد.
در صورتی که این مشکل تحت کنترل قرار نگیرد خطر حمله قلبی ، سکته مغزی و بیماری کلیوی را افزایش می دهد.
برخی افراد می توانند با شیوه زندگی سالم ، کاهش وزن اضافی ، ترک سیگار ، محدود کردن مصرف کافئین و الکل ، کاهش مصرف نمک و انجام روشهای تمدد اعصاب فشار خون بالا را کنترل کرده آن را کاهش دهند.

قبل از اندازه گیری فشار خون باید شرایط زیر رعایت شود:

۱- ۳۰دقیقه قبل از اندازه گیری فشار خون از مصرف کافئین(قهوه وچای) و مصرف محصولات دخانی خودداری کنید وفعالیت بدنی شدیدنداشته باشید.
۲-نباید ناشتا باشید.
۳-قبل از اندازه گیری فشار خون ، مثانه خالی باشد.
۴-به مدت ۵ دقیقه قبل از اندازه گیری فشار خون استراحت کنید وصحبت نکنید.
۵-در هنگام اندازه گیری فشار خون پاها باید دارای تکیه گاه باشند، لذا باید کف پا را روی زمین یا یک سطح محکم بگذارید.
۶-بازوی فردی که می خواهید فشارخون او را اندازه گیری کنید،بایدطوری قرار گیرد که دارای تکیه گاه باشد.

۷-بایداز گفتگوی مهیج وشوخی با فردی که می خواهید فشارخون او را اندازه گیری کنید خودداری نمایید.