نماینده مجلس: برای تحقق شعار سال دولت باید نظارت‌های خود را تقویت و جدی‌تر کند
نماینده مجلس: برای تحقق شعار سال دولت باید نظارت‌های خود را تقویت و جدی‌تر کند
نماینده مردم تفرش، فراهان و آشتیان در مجلس شورای اسلامی گفت: برای تحقق شعار سال دولت باید نظارت‌های خود را تقویت و جدی‌تر کند، برای تامین اقلام اساسی مورد نیاز مردم بایستی به درستی برنامه‌ریزی شود به جرأت می‌توان گفت امروز نظارت‌ رها و به شدت کمرنگ شده است.

به گزارش صفحه روز، ولی‌اله بیاتی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک اظهار کرد: امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال رشد تولید و مهار تورم نامگذاری شده که اگر دولت به بودجه عمل کند، نقش موثری در تحقق شعار سال دارد.

وی تصریح کرد: یکی از چالش‌هایی که در حوزه اقتصاد وجود دارد این است که دولت‌ها در بودجه تغییر ایجاد می‌کنند که این تغییرات باعث می‌شود بودجه محقق نشود و این محقق نشدن بودجه چالش‌هایی را به وجود می‌آورد.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گاها دیر ابلاغ‌کردن‌های بودجه نیز موجب ناهماهنگی بین برنامه و بودجه می‌شود، ادامه داد: یکی دیگر از چالش‌ها تصویب مصوباتی است که دولت‌ها انجام می‌دهند، به طور مثال در سفرهای استانی بودجه و اعتباری در لایحه دولت نیست، اما دولت در سفرهای استانی مصوباتی را به تصویب می‌رساند که این مصوبات تأمین اعتبار مورد نیاز آن را با مشکل مواجه می‌کند.

دولت نظارت‌های خود را تقویت کند

بیاتی در ادامه با بیان اینکه مردم از تورم روزانه و ساعتی خسته شده‌اند و نظارت‌ها در این بخش به شدت ضعیف است، گفت: برای تحقق شعار سال دولت باید نظارت‌های خود را تقویت و جدی‌تر کند، برای تامین اقلام اساسی مورد نیاز مردم بایستی به درستی برنامه‌ریزی شود به جرات می‌توان گفت امروز نظارت‌ رها و به شدت کمرنگ شده است.

وی با بیان اینکه رشد تولید جز با اراده حمایت از سرمایه‌گذار محقق نمی‌شود، اظهار کرد: امروز گرفتار شدن سرمایه‌گذاران در بانک‌ها و فروش محصولات  از مسائلی است که رغبت به سرمایه‌گذاری را کاهش داده است، در شهرستان فراهان سیب‌زمینی را کیلویی ۵ هزار تومان هم از کشاورز خریداری نمی‌کنند، هزاران تن سیب‌زمینی در دست کشاورز مانده و آنها در فروش محصولات خود با چالش مواجه است که باید دولت برای این روند چاره‌اندیشی کند.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی خرید تضمینی محصولات کشاورزان را از دیگر راهکارهای تحقق شعار سال برشمرد و تصریح کرد: امروز در شهرک‌های صنعتی کارخانجات بسیاری احداث شده که تنها با ۳۰ درصد مشغول فعالیت هستند، صاحبان این کارخانجات به دلیل نوسان قیمت ارز، تأمین مواد اولیه و فراهم نبودن امکان درست صادرات کار را رها کرده‌اند که ضروری است دولت یک بار برای همیشه این مشکلات را حل و فصل کند.

ستاد جذب سرمایه‌گذار در فرمانداری‌ها راه‌اندازی شود

بیاتی خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌شود دولت ستاد جذب سرمایه‌گذار را در فرمانداری‌ها با اختیارات کامل راه‌اندازی کند تا فرایند سرمایه‌گذاری کوتاه‌تر شود.

وی با بیان اینکه اعتبار و ارزش پول ملی نباید دستخوش سیاست‌های غلط اقتصادی شود، گفت: اراده دولت به جذب سرمایه‌گذار نیست، جذب سرمایه‌گذار باید اولویت اول دولت در مباحث اقتصادی باشد.

نماینده مردم تفرش، فراهان و آشتیان با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین سرمایه‌دار کشور دولت است، اما بسیاری از سرمایه‌های آن دچار استهلاک شده و استفاده‌ای از آنها نمی‌شود، افزود: دولت می‌تواند با مولدسازی ایجاد ارزش افزوده کند و خودش سرمایه‌ خودش را حفظ کند، اما می‌بینیم از سوی دستگاه‌های دولتی انگیزه‌ای برای این کار نیست و طرح مولدسازی جدی گرفته نمی‌شود.

بیاتی نیروی انسانی را از دیگر سرمایه‌‌های دولت عنوان و بیان کرد: امروز نیروی کارآمد در رأس امور نیست، با تیم‌ فعلی در سطح شهرستان‌ها و استان‌ها کارها به درستی پیش نمی‌رود، برخی مدیران از دولت قبلی هنوز  بلاتکلیف هستند و انگیزه کافی ندارد، باید هرچه سریع‌تر برای نیروهای بی‌انگیزه فکری شود.

نماینده تفرش، آشتیان و فراهان ادامه داد: در راستای تحقق شعار سال از نظر قانونی هیچ خلا قانونی نداریم، اما باز مجلس آماده است چنانچه دولت طرح و لایحه‌ای تقدیم کند، به فوریت به آن رسیدگی کند.