مردم کردستان در کنار دستگاه‌های اجرایی از منابع طبیعی حفاظت کنند
مردم کردستان در کنار دستگاه‌های اجرایی از منابع طبیعی حفاظت کنند
کردستان- نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری وظیفه اداره کل منابع طبیعی را در حفظ مراتع و طبیعت استان دانست و گفت: مردم نیز باید در این راستا این اداره کل را یاری دهند و پاسدار مراتع، جنگل‌ها و محیط زیست باشند.

به گزارش صفحه روز، ماموستا فایق رستمی روز چهارشنبه در دیدار سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان اظهار داشت: وظیفه مسوولان همه دستگاه‌ها است که در کنار اداره منابع طبیعی، از طبیعت و زیستگاه که نعمتی خدادادی است حفاظت کرده و مردم نیز برای این مهم ترغیب شوند.

وی با بیان اینکه اگر منابع طبیعی از بین برود، حیات بشری نیز نابود می‌شود، اضافه کرد: منابع طبیعی و مراتع تنها متعلق به انسان نیست بلکه مربوط به تمام موجودات زنده است و همه باید در راستای حفاظت از آن احساس مسوولیت کنیم.

امام جمعه سنندج موجودات زنده را نشانه آبادانی دانست و یادآور شد: طبق فرموده پیامبر اکرم(ص)، قطع یک درخت، به معنای کشتن یک انسان است، بنابراین دین اسلام اهمیت زیادی برای حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی قائل شده است.

ماموستا رستمی ممانعت از نابودی منابع طبیعی را امری واجب عنوان کرد و ادامه داد: اگر مردم بدانند که دین اسلام چقدر برای حفظ طبیعت، جنگل و درختان، ارزش قائل شده، هیچگاه در راه نابودی آن قدم بر نمی‌داشتند و بارها در نماز جمعه و جماعات، این مهم تبیین شده است.

وی نقش جنگل‌ها و مراتع را در کاهش خسارات سیل بسیار مهم دانست و افزود: قطعا با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه، می‌توان گامی مهم برای پاسداری از منابع طبیعی و مراتع برداشت و مانع از نابودی آن شد.

امام جمعه سنندج بر لزوم عقلانیت، علم و آینده‌نگری در امر مدیریت تاکید کرد و گفت: ایران اسلامی دارای نخبگان و استعدادهای زیادی است که می‌توان با بهره‌گیری از آنها برای توسعه و آبادانی هر چه بیشتر کشور استفاده کرد.

 

لزوم همکاری روحانیون برای فرهنگ‌سازی حفاظت از منابع طبیعی 

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان نیز با بیان اینکه امنیت زیستی و غذایی نقش مهمی در استقلال اقتصادی کشور دارد، اظهار داشت: آب، خاک، پوشش گیاهی و هوا، چهار مولفه لازم در بحث تحقق امنیت غذایی و زیستی است که به نوعی منابع طبیعی محسوب شده و حفظ آنها ضروری است.

بهزاد شریفی پور، خدمت به چرخه طبیعت را در کنار خدمت به مردم، از اهداف این اداره کل عنوان کرد و ادامه داد: منابع طبیعی به نوعی بیت‌المال است و وظیفه سنگینی بر دوش ما قرار داده شده است، ضمن اینکه همه آحاد جامعه نیز باید در این راستا نقش ایفا کنند.

وی با بیان اینکه مردم این اداره کل را بیشتر با بحث اختلافات و تداخلات می شناسند، افزود: متاسفانه بحث‌های حاکمیتی و مشکلات موجود با کشاورزان، وظیفه خطیر پاسداری از طبیعت در این اداره کل را تحت‌الشعاع قرار داده است.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان نقش ماموستایان و روحانیون را در تبیین و اشاعه حفاظت از منابع طبیعی در جامعه بی بدیل دانست و گفت: امروز وضعیت منابع طبیعی کشورمان چندان خوب نیست و گرد و خاک و ریزگرد هم بر مشکلات کنونی افزوده است.

شریفی پور خواستار فرهنگ‌سازی مراقبت از مراتع و جنگل‌ها توسط ائمه جمعه و جماعات به ویژه در بحث بیان خسارت های ناشی از حریق شد و اضافه کرد: طبق گفته کارشناسان، جنگل‌های زاگرس ۴۰ درصد آب شیرین ایران را تامین می کند، پس شایسته نیست با حریق این طبیعت بی بدیل را نابود کرد.

وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد منشا ریزگردها خارجی است، یادآور شد: جنگل‌های زاگرس مانند سدی طبیعی در برابر ریزگردها است و همه باید از این نعمت خدادادی حفاظت کنیم.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان با بیان اینکه سالانه در کشور در هر هکتار ۱۶ تا ۶۰ تن فرسایش خاک اتفاق می افتد، اظهار داشت: اجرای پروژه‌های آبخیزداری، احیا و اصلاح و مراتع و جنگل‌کاری، راهی برای جلوگیری از فرسایش خاک است که هر ساله در استان در دستور کار قرار می گیرد.

شریفی پور تاکید کرد: با وجود کمبود تجهیزات، نیروهای این اداره کل با تمام توان از منابع طبیعی و مراتع مراقبت و در این راه جان فشانی می‌کنند.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۶۰ درصد آن شامل یک میلیون و ۷۴۰ هزار هکتار آن را مراتع و جنگل تشکیل می دهد؛ در مجموع ۶۷ هزار خانوار روستایی استان بهره بردار بخش مراتع هستند و بهره برداران کردستانی ۶.۵ درصد علوفه کشور را تولید می کنند.

  • منبع خبر : ایرنا