مانع‌تراشی عربستان و فرانسه در روند تشکیل دولت لبنان/ میقاتی روش حریری را پیش می‌گیرد؟
مانع‌تراشی عربستان و فرانسه در روند تشکیل دولت لبنان/ میقاتی روش حریری را پیش می‌گیرد؟
بین الملل- روند رایزنی‌های مربوط به تشکیل دولت جدید لبنان نشان می‌دهد همانطور که پیش‌بینی می‌شد طرف‌های خارجی همچون عربستان و فرانسه قصد مداخله و مانع تراشی در این روند را دارند.

به گزارش صفحه روز، منابع لبنانی گزارش دادند، «نجیب میقاتی» نخست زیر مکلف لبنان رایزنی‌های غیرالزام‌آور پارلمانی برای تشکیل دولت را از دیروز آغاز کرده تا بتواند نقشه راه کابینه آینده را ترسیم کند. اما تماس‌ها و ارتباطاتی که میان نیروهای سیاسی در این زمینه برقرار شده نشان می‌دهد که نقش‌آفرینی طرف‌های خارجی همچنان در روند تشکیل دولت لبنان پابرجاست و این طرف‌ها تلاش دارند در دوره منتهی به انتخاب رئیس جمهور جدید لبنان فضای سیاسی این کشور را طبق منافع خود تحت تاثیر قرار دهند.

منابع آگاه در این زمینه اعلام کردند که نجیب میقاتی می‌خواهد نشان دهد در روند تشکیل دولت حواشی زیادی وجود دارد و هنوز اقدام جدی برای رایزنی با نیروهای اصلی را آغاز نکرده است. به طور کلی به نظر می‌رسد که نخست وزیر مکلف لبنان در حال حاضر از هرگونه تماس برای هماهنگی با نیروهای سیاسی مربوطه جهت تشکیل دولت فاصله می‌گیرد.  اما شواهد نشان می‌دهد که در واقع  نجیب میقاتی نمی‌خواهد با «جبران باسیل» رئیس جریان آزاد ملی ارتباط برقرار کند.

ابن منابع تصریح کردند، همچنین به نظر می‌رسد که میقاتی قصد دارد  در تشکیل دولت روش «سعد حریری» نخست وزیر پیشین لبنان را در پیش بگیرد و ابتکار عملی برای تشکیل سریع کابینه ندارد.

بر اساس این گزارش، فرانسوی‌ها که از نجیب میقاتی برای نامزدی نخست وزیری آینده لبنان حمایت کرده‌اند نمی‌خواهند که دولت لبنان قبل از پایان دوره ریاست جمهوری «میشل عون» تشکیل گردد  و قصد آنها این است که همچنان یک دولت موقت در لبنان روی کار باشد. بنابراین نجیب میقاتی قبل از اینکه بخواهد روند تشکیل دولت را آغاز کند در حال حاضر  درباره  انجام برخی اصلاحات در سطح وزارتخانه‌ها صحبت می‌کند.

از طرف دیگر تحرکاتی نیز از جانب مهره‌های عربستان سعودی در خصوص پرونده تشکیل دولت لبنان مشاهده شده است.  بر این اساس ریاض به متحدان خود در لبنان توصیه کرده که بدون تشکیل دولت، وضعیت را همانطور که هست حفظ کنند  یا این که اجازه ندهند دولتی که میشل عون و حزب الله در آن نقش دارند تشکیل گردد.

منابع آگاه گزارش دادند، عربستان به  همه متحدان خود توصیه کرده که درباره عدم تشکیل دولت لبنان موضع قاطعانه اتخاذ نکنند اما به شکل غیر مستقیم به مانع‌تراشی در این زمینه بپردازند. این موضع عربستان توسط نمایندگان حزب سوسیالیست ترقی ‌خواه ترجمه شد و آنها اعلام کردند در دولت جدید مشارکت نخواهند کرد.

از روز گذشته رایزنی‌های غیر الزام آور نمایندگان پارلمان لبنان با نجیب میقاتی برای تعیین اعضای کابینه هفتاد و هشتم لبنان برگزار شد.

۱۲۸ نماینده پارلمان  لبنان با حضور در ساختمان مجلس دیدگاه‌ها و اولویت‌های دولت آینده را با نخست وزیر مکلف مطرح کردند.

به فاصله حدود یک ماه بعد از انتخابات پارلمانی لبنان و تعیین نمایندگان و رئیس مجلس این کشور، در جریان رایزنی‌های الزام‌آوری که روز پنجشنبه انجام شد نجیب میقاتی بار دیگر ماموریت تشکیل دولت در لبنان را بر عهده گرفت. طبق قانون اساسی لبنان میقاتی تا تاریخ ۳۱ اکتبر یعنی پایان دوره ریاست‌جمهوری «میشل عون» این منصب را بر عهده خواهد داشت و تا آن زمان کابینه فعلی نجیب میقاتی می‌تواند به عنوان دولت پیشبرد امور، کشور را اداره کند.

اما در این مرحله نیز سفارت‌خانه‌های ایالات متحده و عربستان سعودی در بیروت تلاش داشتند بر انتخاب نخست وزیر مکلف لبنان تاثیرگذار باشند و ولید البخاری با شمار زیادی از نمایندگان سنی و نیز نمایندگان مستقل پارلمان لبنان صحبت کرد تا به «نواف سلام» سفیر پیشین لبنان در سازمان ملل رای دهند. بنابراین پیش‌بینی می‌شود که این مداخلات همچنان در روند تشکیل کابینه نیز ادامه یابد.

برخی تحلیلگران معتقدند احتمال دارد نجیب میقانی نتواند در مدت پیش رو، در تشکیل دولت موفقیتی کسب کند و برای همین ممکن است به جای تشکیل دولت دست به ترمیم کابینه فعلی بزند و البته برای این کار باید موافقت پارلمان را به دست آورد.

  • منبع خبر : تسنیم