لهستان به اوکراین جنگنده تحویل داد
لهستان به اوکراین جنگنده تحویل داد
همزمان با تشدید حمایت‌های غرب از کی‌یف، دفتر ریاست جمهوری لهستان اعلام کرد که این کشور اولین محموله جنگنده‌های «میگ-۲۹» را به اوکراین تحویل داده است.

به گزارش صفحه روز، فارس نوشت: به رغم هشدارهای روسیه به کشورهای غربی درباره پیامدهای پمپاژ تسلیحاتی اوکراین، لهستان جنگنده‌های میگ-۲۹ به اوکراین داده است.

منابع رسانه‌ای اوکراینی از قبیل «کی‌یف ایندیپندنت» به نقل از دفتر ریاست جمهوری لهستان گزارش دادند که اولین محموله جنگنده‌های میگ-۲۹ به اوکراین تحویل داده شده است. مقام‌های لهستانی به تعداد دقیق جنگنده‌های ارسالی اشاره نکردند.

«مارسین پرزیداسز» رئیس دفتر ریاست جمهوری لهستان در این باره گفت: «طبق اطلاعات من، این فرایند (تحویل جنگنده به اوکراین) تکمیل شده است یعنی انتقال اولین بخش (محموله میگ ۲۹). البته مذاکراتی درباره حمایت‌های محتمل بیشتر هم خواهد شد».

«آندرزیچ دودا» رئیس‌جمهور لهستان در تاریخ شانزدهم مارس در اظهاراتی گفته بود که این کشور طی روزهای آتی اولین محموله جنگنده میگ-۲۹ را به اوکراین تحویل خواهد داد.

«کی‌یف ایندیپندنت» در گزارش خود خبر داده که نیروی هوایی اوکراین تا به این لحظه هنوز اظهارنظری درباره بیانیه رسمی لهستان در خصوص تحویل جنگنده میگ-۲۹ نکرده است.

بیانیه لهستان درباره دادن جنگنده به اوکراین در شرایطی انجام شده که طی ماه‌های اخیر بارها درباره احتمال اقدام کشورهای غربی شامل آمریکا برای ارسال جت‌های جنگنده گمانه زنی شده است اما برخی کشورهای عضو ناتو گفته بودند که تصمیم برای ارسال جنگنده به اوکراین باید در سطح ناتو اتخاذ شود.

بر همین اساس، «ماتئوش موراویه‌تسکی» نخست‌وزیر لهستان طی مصاحبه اواخر بهمن ماه سال گذشته با روزنامه ایتالیایی «کوریله دلا سرا» بر ضرورت تداوم فشارهای غرب علیه روسیه صحبت کرد.

این مقام ارشد لهستانی اعلام کرده بود تصمیم ارسال جت‌های جنگنده به اوکراین توسط ناتو اتخاذ خواهد شد (اما) «در حال حاضر درباره این موضوع توافق وجود ندارد»