لاکچری‌‌نشین‌ها بلای جان منابع آب تهران/ بدمصرف‌ها در کدام مناطق زندگی‌ می‌کنند
لاکچری‌‌نشین‌ها بلای جان منابع آب تهران/ بدمصرف‌ها در کدام مناطق زندگی‌ می‌کنند
یک سوم از خانواده‌های بدمصرف تهرانی که بیش از 2 برابر الگوی تعیین شده مصرف آب دارند، در منطقه دیباجی نیاوران و شهرک غرب زندگی می‌کنند.

به گزارش صفحه روز، بر اساس آمار شرکت آب و فاضلاب تهران، طی ۶ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱، از ۳ میلیون و ۵۵۴ هزار ۸۰ مشترک آب تهران، یک میلیون و ۳۲۲ هزار ۷۵ مشترک کمتر از الگوی مصرف از آب استفاده کرده‌اند. دو میلیون و ۸۲ هزار ۸۹۴ مشترک نیز جزء مشترکان پرمصرف تلقی شده و ۱۴۹ هزار ۱۱۱ مشترک نیز جزء بد مصرف‌ها بوده‌اند.

بر این اساس میزان مصرف آب فراتر از الگوی مشترکان پر مصرف در شهر تهران به عدد ۸۱ میلیارد و ۱۰۱ میلیون و ۱۲۴ هزار لیتر می‌رسد که از این عدد مصرف ۶۱ میلیارد و ۸۹۹ میلیون و ۶۷۲ هزار لیتر مربوط به مصرف فراتر از الگوی مشترکان پرمصرف بوده و ۱۹ میلیارد و ۲۰۱ میلیون و ۴۵۲ هزار لیتر نیز مرتبط با مصرف فراتر از الگوی مشترکان بد مصرف است.

برای به دست آوردن درکی از میزان آبی که توسط پرمصرف‌ها و بدمصرف‌ها فراتر از الگوی تعیین شده مصرف می‌شود، خوب است بدانیم، ۸۱ میلیارد و ۱۰۱ میلیون و ۱۲۴ هزار لیتر معادل آب موجود در ۳۲ هزار ۴۴۰ استخر شنای مسابقات المپیک به حساب می‌آید.

با توجه به رقم نجومی اضافه برداشت پرمصرف‌ها و کم‌مصرف‌ها بررسی میزان بد مصرف‌ها به تفکیک نواحی تهران می‌تواند قابل توجه باشد. بر این اساس، شهر تهران برای ارتقای خدمات آب وفاضلاب از این منظر به ۶ منطقه تقسیم ‌بندی شده است.

جزئیات حضور بد مصرف‌ها در مناطق مختلف شهر تهران

در منطقه یک تقسیم‌بندی آب و فاضلاب تهران، ۳ ناحیه دیباجی، نیاوران و شهرک غرب واقع شده است. بر اساس آمار شرکت آب و فاضلاب کشور در این ناحیه از مجموع ۵۷۶ هزار ۶۹۲  خانواده دارای انشعاب آب وجود دارد که از این تعداد ۴۴ هزار ۶۵۱ مشترک معادل ۷ درصد کل خانواده‌ها جزء خانواده‌های بد مصرف طبقه‌بندی می‌شوند.

به معنای دیگر ۴۴ هزار ۶۵۱ خانواده در منطقه یک تهران بیش از ۲۳ برابر الگوی تعیین شده معادل بیش از ۳۰۰ لیتر در روز برای هر نفر آب مصرف می‌کنند.

در منطقه ۲ و ۳ شهر تهران بنا بر تقسیات آب و فاضلاب شامل نواحی  باغ صبا، مجیدیه، فرجام، امیرآباد، حسن آباد، سردار جنگل و راه‌آهن به ترتیب،  ۱۳ هزار ۳۵۱ و ۲۸ هزار ۳۳۹ خانواده دارای انشعاب آب بد مصرف حضور دارند.

این در حالیست که در این دو ناحیه به ترتیبت ۵۹۲ هزار ۳۵۴ مشترک و ۶۸۱ هزار ۲۸۲ مشترک دارای انشعاب آب در سامانه آب و فاضلاب تهران حضور دارند.

در منطقه ۴ و ۵ شهر تهران بنا بر تقسیات آب و فاضلاب شامل نواحی بهارستان، سلیمانیه، افسریه، نواب، آذری، یافت‌آباد، خلیج، وردآورد و تهرانسر به ترتیب،  ۱۴ و هزار۸۹۷  و ۲۲ هزار ۳۲ خانواده دارای انشعاب آب بد مصرف حضور دارند.

این در حالیست که در این دو ناحیه به ترتیبت ۵۲۸ هزار ۴۳۶ مشترک و ۵۹۷  هزار ۶۳۶  مشترک دارای انشعاب آب در سامانه آب و فاضلاب تهران حضور دارند.

و در نهایت در منطقه ۶ تقسیمات آب و فاضلاب تهران شامل نواحی ۱۷ شهریور، خانی‌آباد، شهرری، باقرشهر، کهریزک و خاوران  ۲۵ هزار ۸۴۱ متقاضی مصرف حضور دارند و کل مشترکان آب این منطقه ۵۷۷ هزار ۶۸۰ خانواده است.

بر این مبنا ۳۰ درصد از بدمصرف‌های تهرانی در ۳ منطقه مرفه نشین دیباجی، نیاوران و شهرک غرب حضور دارند.

رایگان بودن آب عامل مصرف بی‌رویه است

در این راستا، علی بیت‌الهی، عضو هیئت علمی دانشگاه ضمن اشاره به عامل مصرف زیاد آب در کشور گفت: آب در کشور ما رایگان است و تنها پول کنتور دریافت می‌شود.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: زمان ثابت کرده در کشور ما هر چیزی رایگان باشد، از اقبال خوبی برخوردار نیست و درباره آن زیاده‌روی می‌شود.

به گزارش فارس، منابع آبی کشور بیش از آنکه از ناحیه بارندگی دچار مسئله شوند از ناحیه مصرف قابل توجه دچار مشکل شده‌اند و همین مسئله می‌تواند در صورت تداوم رفتار پر مصرف فعلی زمینه مشکلات گسترده‌ای در آینده را فراهم کند.

  • منبع خبر : فارس