عملیات اجرایی سد کمندان ازنا در آخرین مراحل/ افتتاح سد منوط به جابه‌جایی روستای کمندان است
عملیات اجرایی سد کمندان ازنا در آخرین مراحل/ افتتاح سد منوط به جابه‌جایی روستای کمندان است
معاون هماهنگی امور عمرانی لرستان گفت: افتتاح سد کمندان منوط به جابه جایی روستا است.

به گزارش صفحه روز، احمدرضا دالوند در بازدید از محل اجرای عملیات سد کمندان و محل جدید احداث روستای کمندان با بیان اینکه این سد از پروژه‌های مهم و اساسی استان بوده که مورد توجه قرار گرفته، اظهار کرد: تخصیص آب این پروژه ۲۸ میلیون مترمکعب درنظر گرفته شده است و مخزن سد حدود ۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد.

معاون عمرانی استانداری لرستان ادامه داد: سد کمندان با هدف تامین آب کشاورزی و شرب شهرستان‌های ازنا و الیگودرز و ۴۵۰۰ هکتار از اراضی منطقه احداث شده که هم اکنون آبگیری سد با ۵ میلیون مترمکعب انجام گرفته است و با پیش بینی بارش‌ها در آینده علاوه بر تکمیل ظرفیت ۲۸ میلیون متر مکعبی، حتی امکان سرریز شدن آن نیز وجود دارد.

دالوند سد کمندان را از پروژه‌های کلیدی و مهم استان به شمار آورد و تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون عملیات احداث شبکه‌های آبی در ۴ فاز  اتمام یافته و با حفر ۵ حلقه چاه پشتیبان جهت تامین آب شرب در مواقع ضروری، امید می‌رود این طرح، تاثیر مثبت خود را در رفاه حال مردم و توسعه لرستان داشته باشد.

وی با اشاره به برنامه زمان‌بندی ساخت سد بیان کرد: این پروژه در سال ۱۳۸۳ عملیات اجرایی آن استارت خورده که متاسفانه تا سال ۱۳۹۷ پیشرفت زیر ۴۰ درصدی داشته است، خوشبختانه هم اکنون شاهد اتمام عملیات اجرایی سد هستیم ولی افتتاح کامل آن را منوط به جابه جایی روستا می‌دانیم.

معاون عمرانی استاندار لرستان اظهار کرد: کل پروژه سد کمندان بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و عملا می‌توان گفت عملیات اجرایی این سد پایان یافته و ۵ درصد باقیمانده در بحث جابه‌جایی منازل روستای کمندان است.

دالوند افزود: یکی از موضوعات اصلی اجرای این طرح(۵ درصد باقیمانده) بحث جابه جایی روستای کمندان و احداث محل جدید این روستا بوده که با توجه به‌ همکاری اهالی، تلاش فرماندار و نماینده محترم مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولین شهرستان، محل جدید روستا نیز تعیین شده است، در تلاشیم این محل جدید در کارگروه تخصصی توسط دفتر فنی استانداری بررسی و با توجه به کارهای انجام شده در اسرع وقت مجوز سازمان زیربنایی را نیز اخذ کنیم.

سد کمندان یکی از سدهای مهم استان لرستان بوده که از  نوع خاکی با هسته رسی و ارتفاع آن از پی ۶۵ متر، طول تاج ۶۵۰ متر، عرض از پی ۳۸ متر است.

عملیات اجرایی این سد جهت تامین آب شرب دو شهرستان ازنا و الیگودرز و تامین آب کشاورزی ۴۵۰۰ هکتار از اراضی ۱۵ روستای منطقه در سال ۱۳۸۳  کلید خورده است.

  • منبع خبر : ایلنا