شکست ائتلاف ماکرون در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه
شکست ائتلاف ماکرون در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه
بین الملل- نتایج اولیه دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه بر اساس نظرسنجی پای صندوق‌های رای نشان می‌دهد که ائتلاف «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه نتوانسته است اکثریت مطلق را در پارلمان بدست بیاورد.

به گزارش صفحه روز، در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه در روز یکشنبه، به نظر می رسد که شکست امانوئل ماکرون آشکار شده است. بر اساس پیش بینی های اولیه، ائتلاف انتخاباتی رئیس جمهور در آستانه از دست دادن اکثریت مطلق خود است.

بر این اساس نظر سنجی پای صندوق های رای در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه نشان می دهد که ائتلاف میانه روی امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه از کسب اکثریت مطلق در پارلمان بازمانده است.

طبق پیش‌بینی‌ها، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور منتخب فرانسه، به وضوح اکثریت مطلق مجلس ملی را با ائتلاف میانه روی خود از دست داد. بر این اساس در دور نهایی انتخابات پارلمانی روز یکشنبه، لیبرال ها از مجموع ۵۷۷ کرسی، ۲۱۰ تا ۲۵۰ کرسی را به دست آوردند. حداقل ۲۸۹ کرسی برای اکثریت مطلق لازم است.

در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه که امروز یکشنبه برگزار شد، همچنین نشانه هایی از حضور کم مردمی مشاهده شد. بر اساس اطلاعات وزارت کشور فرانسه، مشارکت مردمی تا ساعت ۵ بعد از ظهر ۳۸.۱۱ درصد بود، در حالی که در دور اول در این زمان ۳۹.۴۲ درصد بود.

اندکی پیش از بسته شدن اولین شعبه های رای گیری، پنج موسسه رای گیری میزان مشارکت را بین ۵۳.۵ تا ۵۴ درصد تخمین زدند.

راستگراها پیروز اصلی دور نهایی انتخابات فرانسه

بر اساس پیش بینی های اولیه ائتلاف چپ گرا ها در این دور حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ کرسی پارلمان را کسب می کند.
اگر ائتلاف ماکرون در این انتخابات تنها دارای اکثریت نسبی باشد،  پیشبرد برنامه های اصلاحی رئیس جمهور احتمالا دشوارتر خواهد شد. ائتلاف چپگرای NUPESکه تنها پس از انتخابات ریاست جمهوری تأسیس شد، انتظار می رود به عنوان بزرگترین جناح مخالف، جایگزین جمهوری خواهان محافظه کار شود.
برنده بزرگ انتخابات پارلمانی فرانسه  می تواند حزب راستگرای پوپولیستی “اجتماع ملی” به رهبری مارین لوپن باشد که بر اساس پیش بینی ها ۶۰ تا ۱۰۰ نماینده در مجلس ملی خواهد داشت. این بدان معناست که این حزب برای اولین بار می تواند فراکسیون پارلمانی خود را تشکیل دهد که به نوبه خود به معنای حمایت مالی بیشتر و زمان سخنرانی بیشتر است.

  • منبع خبر : تسنیم / نشریه "فوکوس" آلمان