شرکت‌های دانش بنیان استان مرکزی با مشکل “نقدینگی” روبرو هستند
شرکت‌های دانش بنیان استان مرکزی با مشکل “نقدینگی” روبرو هستند
رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی با بیان اینکه بیشتر شرکت‌های دانش بنیان استان مرکزی با مشکل "نقدینگی" روبرو هستند گفت: صنایع به جای تامین استان‌های دیگر از دانش بنیان های استان مرکزی حمایت کنند.

به  گزارش صفحه روز، محمدعلی داستان عصر امروز در ستاد اقتصاد دانش بنیان استان مرکزی اظهار داشت: در صندوق نوآوری و شکوفایی ۳۸ میلیارد تومان مصوبه اخذ شده است که بخش زیادی از آن پرداخت و وارد حساب‌ها شده است.

وی افزود: ۲۲ میلیارد تومان ظرفیت صندوق پژوهش و فناوری استان در سال گذشته بوده که تنها ۲۰۰ میلیون تومان پرداخت شده بود، در طرح بنیاد برکت وارد کار شدیم و قراردادی منعقد شد و ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات وارد کار شد و ۱۲ میلیارد تومان آن دو روز گذشته به بانک معرفی شد.

رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که بسیاری از صنایع توانمندی دارند و استان‌های دیگر را تامین می‌کنند در حالی که استان خود ما از بیرون تامین می‌کند در این راستا رویداد کاناپ طراحی شد در این طرح توانمندی‌ها و نیازهای استان بیان می‌شود، بیش از ۱۰۰ نیاز در سامانه نان ثبت شد.

داستان بیان کرد: یکی از مشکلات دیگر این است که پالایشگاه پتروشیمی قراردادی را با پارک پرویز تهران بسته بود و تقاضای ما این است که شرکت‌های استانی خود را در اولویت قرار دهند چراکه این شرکت آلودگی زیادی برای مردم دارد که امیدواریم با این اقدام خیرو برکت آن هم به استان برسد.

وی عنوان کرد: در ابتدای سال تعداد شرکت‌های دانش بنیان استان ۹۳ شرکت بود در حالی که اکنون به ۱۲۱ شرکت افزایش رسیده است، هم اکنون ۵۰ شرکت دانش بنیان در استان در مرحله داوری قرار دارند و ۳۰ شرکت در استان مرکزی متقاضی ورود به پارک علم و فناوری استان مرکزی هستند.

رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی اضافه کرد: کمبود نقدینگی عمده مشکل شرکت‌های دانش بنیان در استان است که با پرداخت تسهیلات می‌توان بخشی از نیاز آنها را رفع کرد.

سیدبهاالدین میرمحمدی سرپرست اداره کل امور مالیاتی استان مرکزی در این نشست اظهار داشت: ماده ۱۰ قانون جهش تولید دانش بنیان در خصوص مالیات حقوق شرکت‌های دانش بنیان است که براساس ماده۱۰ کارکنان شاغل در پارک معاف از مالیات هستند و معافیت آنها اعمال می‌شود.

وی افزود: ماده ۱۱ و ۱۳ قانون جهش تولید دانش بنیان در خصوص هزینه کرد شرکت‌های دانش بنیان است و اگر شرکت‌هایی فعالیت‌های تحقیق و توسعه داشته باشند به عنوان اعتبار مالیاتی آنها قابل قبول است.

سرپرست اداره کل امور مالیاتی استان مرکزی تصریح کرد: هدف امور مالیاتی بر این است نهایت همکاری با شرکت‌های دانش بنیان انجام شود بنابراین در خصوص دوره‌های آموزشی اداره مالیاتی همکاری لازم را با شرکت‌های دانش بنیان دارد، دو گروه شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌هایی که با دانش بنیان‌ها کار می‌کنند از آیین نامه‌های موجود بی اطلاع هستند که می‌توانند در این زمینه آموزش‌های لازم را داشته باشند.

  • منبع خبر : تسنیم