سازمان ملل خواستار کمک ۱۱۰ میلیون دلاری به زلزله‌‎زدگان در افغانستان شد
سازمان ملل خواستار کمک ۱۱۰ میلیون دلاری به زلزله‌‎زدگان در افغانستان شد
بین الملل- دفتر هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل با گزارش درباره نیازهای ضروری زلزله‌زدگان در افغانستان خواستار کمک ۱۱۰ میلیون دلاری به آن‌ها شد.

به گزارش صفحه روز، دفتر هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل با انتشار ارزیابی تازه خود از نیازهای اضطراری و نیازهای مالی زلزله‌زدگان در شرق افغانستان اعلام کرد برای کمک به قربانیان این حادثه طبیعی ۱۱۰.۳ میلیون دلار نیاز است.

گزارش می‌افزاید که این زلزله علاوه بر تلفات جانی و صدمات ویرانگر، منجر به تخریب زیرساخت‌های حیاتی  از جمله خانه‌ها، امکانات بهداشتی، مدارس و شبکه های آب شده که هزاران نفر را در معرض آسیب‌های بیشتر قرار داده است.

این اداره سازمان ملل در ادامه تأکید می‌کند که ۳۶۲ هزار نفر از زمین لرزه اخیر در شرق افغانستان به‌شدت آسیب دیده‌اند و کمک‌ها قرار است نیازهای این افراد را پوشش دهد.

بر اساس آمار اعلام شده توسط طالبان تلفات زلزله اخیر در شرق افغانستان بیش از هزار کشته و بیش از ۱۵۰۰ زخمی است.

زلزله مرگبار شرق افغانستان درحالی رخ داد که پیش از آن نیز بیش از ۵۰ درصد جمعیت افغانستان به دلیل ترکیبی از بحران‌ها از جمله چند دهه جنگ، خشکسالی طولانی و شدید، آثار سایر بلایای شدید اقلیمی، شرایط سخت اقتصادی ناشی از تأثیرات تحریم‌ها و بیکاری و سیستم بهداشتی ضعیف به کمک‌های بشردوستانه نیاز داشتند.

این کشور همچنین با یکی از بدترین بحران‌های ناامنی غذایی و سوءتغذیه در جهان مواجه است، حدود ۲۰ میلیون نفر بحران یا سطوح اضطراری ناامنی غذایی را تجربه می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود بیش از نیمی از کودکان زیر پنج سال با سوء تغذیه حاد مواجه شوند.

  • منبع خبر : تسنیم