زلنسکی سفرای اوکراین در چندین کشور را برکنار کرد/ انتقاد کی‌یف از کنگره آمریکا
زلنسکی سفرای اوکراین در چندین کشور را برکنار کرد/ انتقاد کی‌یف از کنگره آمریکا
بین الملل- به نوشته رسانه‌ها، ولادیمیر زلنسکی فرمانده کل ارتش اوکراین را مسئول شکست‌های اخیر نیروهای مسلح این کشور دانسته و وزارت خارجه اوکراین نیز درخواست کنگره آمریکا برای کنترل بر ارسال تسلیحات به کی‌یف را تضعیف کننده مکانیسم ارائه کمک نظامی به کشورش دانست.

به گزارش صفحه روز، “ولادیمیر زلنسکی”، رئیس جمهوری اوکراین، روز شنبه سفرای این کشور در آلمان، مجارستان، جمهوری چک، نروژ و هند را برکنار کرد. علاوه بر این، سفیر اوکراین در هند همچنین از سمت‌های همزمان خود به عنوان سفیر اوکراین در مالدیو، نپال، سریلانکا و بنگلادش نیز برکنار شده است. این موضوع در احکامی جداگانه و بطور همزمان از سوی دفتر ریاست جمهوری اوکراین منتشر شده است.

“آندری ملنیک” سفیر تام الاختیار اوکراین در جمهوری فدرال آلمان نیز از جمله سفرایی است که از سمت خویش برکنار شده است. ملنیک به خاطر اظهارات جنجالی خود علیه دولت آلمان معروف است. این دیپلمات اوکراینی در ماه مه، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان را به دلیل امتناع  از سفر به کی‌یف پس از اعلام عدم تمایل کیف به میزبانی از رئیس جمهور آلمان، مبتلا به “آزردگی کبدی” نامیده بود.

علاوه بر این، سفیر ملنیک همچنین در اواخر ماه ژوئن، در گفتگو با روزنامه نگاران آلمانی، یکی از رهبران نیروهای ملی‌گرا را با “رابین هود” مقایسه کرده بود که بعد از آن وزارت خارجه اوکراین مجبور شد توضیح دهد که ملنیک نظر شخصی خود را بیان کرده است.

چند روز قبل روزنامه “بیلد” (Bild) به نقل از منابع دیپلماتیک خود گزارش کرد که آندری ملنیک قرار است از سمت خود برکنار شده و به کی‌یف باز گردد. طبق این اطلاعات، این دیپلمات احتمالاً به سمت معاونت وزیر امور خارجه اوکراین منصوب خواهد شد. این نشریه یادآور شده بود که “ملنیک به خاطر عملکردش در برلین بسیار مورد رضایت مقامات کی‌یف قرار دارد.

ولادیمیر زلنسکی اواخر شب گذشته، در خصوص تصمیم خود برای برکنار کردن سفرای اوکراین در تعدادی از کشورها، از جمله آلمان، توضیح داد و یادآور شد که این یک روند عادی از فعالیت دیپلماتیک است و طبیعی است که نمایندگان سیاسی کشور هر از چندگاهی تغییر پیدا ‌کنند.

به گفته وی، روسای جدید نمایندگی‌های دیپلماتیک اوکراین در جمهوری چک، آلمان، مجارستان، نروژ و هند  بزودی منصوب خواهند شد. زلنسکی یادآور شد که نامزدهای مناسب برای این سمت‌ها توسط وزارت امور خارجه در حال تهیه و بررسی است.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز صد و سی و هفتم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

اختصاص ۳۶۸ میلیون دلار کمک انسان دوستانه آمریکا به اوکراین

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده شب گذشته، شنبه، اعلام کرد که واشنگتن کمک‌های انسان دوستانه مضاعفی را به مبلغ حدود ۳۶۸ میلیون دلار برای اوکراین اختصاص داده است.

وی توضیح داد: «بودجه مضاعفی که شامل تقریباً ۲۸۸ میلیون دلار از سوی وزارت امور خارجه و بیش از ۸۰ میلیون دلار از سوی آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده (USAID) تامین می‌شود، این بودجه به ارسال غذای کنسرو شده، آب آشامیدنی سالم، کمک نقدی،  فراهم سازی مسکن امن، کمک‌های فوری پزشکی، لجستیکی و هماهنگی اقدامات بشردوستانه اختصاص خواهد یافت.»

بلینکن یادآور شد که از آغاز جنگ تاکنون، ایالات متحده کمک‌های بشردوستانه‌ای به ارزش بیش از ۱.۲۸ میلیارد دلار به اوکراین ارائه کرده است. به گفته وی، به دلیل مله نظامی روسیه، بیش از ۱۱ میلیون اوکراینی شهروندان مجبور به ترک خانه‌های خود شدند و  ۱۵.۷ میلیون نفر به کمک مالی نیاز دارند.

علاوه بر کمک‌های انسان دوستانه، ایالات متحده بطور گسترده به اوکراین تسلیحات نظامی نیز ارسال می‌کند.  جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی در کاخ سفید، اخیراً اعلام کرد که ایالات متحده از آغاز جنگ تاکنون، ۵.۶ میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین اختصاص داده است. به گفته وی، واشنگتن قصد دارد به این کار ادامه داده و ارائه بسته‌های جدید کمک نظامی به کی‌یف “به طور منظم” انجام خواهد شد.

هشدار سناتور روس درباره “بزرگترین حماقت” کشورهای اروپایی

آلکسی پوشکوف، سناتور بلندپایه روسی شب گذشته، شنبه به کشورهای اروپایی درباره “احمقانه‌ترین اقدام ممکن آنها” هشدار داد. وی در کانال تلگرامی خود نوشت: «بزرگترین حماقتی که “اروپای کهن” می‌تواند انجام دهد این است که به طور رسمی اوکراین را در نهادهای اروپایی بپذیرد. آن وقت آلمان و دیگر شرکای آنها به طور کامل خواهند فهمید که “دیپلماسی در کی‌یف” چه معنایی دارد.»

سناتور پوشکوف یادآور شد که اتحادیه اروپا پیش از این خود را گروگان تصمیمات مبتنی بر توهم و بالقوه خطرناک جمهوری‌های حوزه دریای بالتیک قرار داده‌اند. و پس از پذیرش اوکراین به عضویت این اتحادیه، اتحادیه اروپا با مشکلاتی مانند خشونت‌های مضاعف، تحریکات مداوم برای کشاندن اروپا به جنگ با روسیه، درخواست‌های غیرمنتظره و باج‌گیری سیاسی مداوم مواجه خواهد بود.

این سناتور در پایان گفت: «در واقع، اروپایی‌ها هم اکنون هم این خطرات احتمالی را احساس می‌کنند، ولی ترجیح می‌دهند سر خود را در شن پنهان کنند.»

پیش از این در اواخر ماه ژوئن، شارل میشل، رئیس شورای اروپا، اعلام کرد که در نشست سران اتحادیه اروپا در خصوص دریافت وضعیت نامزدی عضویت اوکراین و مولداوی در اتحادیه اروپا توافق حاصل شده است. این تصمیم توسط سران کشورها و دولت‌های ۲۷ کشور اتحادیه اروپا در نشست بروکسل اتخاذ شد.

زلنسکی فرمانده کل ارتش اوکراین را مسئول شکست نیروهای مسلح اوکراین در دونباس دانست

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، نارضایتی خود از اقدامات “والری زالوژنی”، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین را ابراز کرده است.

روزنامه تلگراف (The Telegraph) به نقل از منابع خبری خود در کی‌یف، این مطلب را گزارش کرده و یادآور شده که زلنسکی از شکست‌های نیروهای مسلح اوکراین در دونباس بسیار خشمگین و ناراضی است. وی همچنین از فرمانده کل نیروهای مسلح خواسته تا دیگر بدون مشارکت وی تصمیمات جدی نظامی اتخاذ نکند. دلیل این اظهارات دستور زالوژنی مبنی بر منع حرکت نیروهای ذخیره اوکراینی بود.

به نوشته این نشریه، اختلاف نظرات بین رئیس جمهوری اوکراین و فرمانده نیروهای مسلح این کور در ماه مه و در نتیجه شکست طرف اوکراینی در عملیات تصرف جزیره مار مشخص شده بود.

سپس زلنسکی از زالوژنی به دلیل نگرش ظالمانه او نسبت به سربازان وظیفه و سربازگیری انتقاد کرد. مقامات ارتش اوکراین در اواسط ماه ژوئن “صدها هزار” جوان را بسیج کردند. آلکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اعتراف کرد که به دلیل تلفات زیاد، مقامات اوکراینی مجبور هستند سربازان جوان آموزش ندیده را به جبهه جنگ اعزام کنند که این افراد به دلیل تجربه کم در میدان نبرد جان خود را به راحتی از دست می‌دهند.

وزارت خارجه اوکراین از درخواست برای کنترل بر تسلیحات ارسالی آمریکا به کی‌یف انتقاد کرد

اولگ نیکولینکو، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه اوکراین اعلام کرد که درخواست‌های نمایندگان کنگره آمریکا در خصوص ایجاد یک آژانس به منظور کنترل بر تامین تسلیحات سنگین ارائه شده به اوکراین، مکانیسم ارائه کمک نظامی به کی‌یف را تضعیف خواهد کرد. این دیپلمات گفت: «چنین خواسته‌هایی تلاشی پنهان برای بازگرداندن روایت‌های تبلیغاتی قدیمی روسیه درباره روابط ادعایی بین رهبران اوکراین و روسیه و کشاندن دولت ما به عرصه ختلافات سیاسی داخلی در آمریکا است.»

این دیپلمات افزود که نمایندگان کنگره آمریکا باید از تضعیف سازوکارهای ایجاد شده برای ارائه کمک هر چه بیشتر بشردوستانه و نظامی به اوکراین دست بردارند. وی ابراز اطمینان کرد که اوکراین آشکارا با آمریکایی‌ها همکاری لازم را داشته و کلیه اطلاعات مربوط به استفاده از تجهیزات نظامی در کشور را به واشنگتن ارائه خواهد داد.

روز جمعه جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، فرمان ارسال بسته کمک نظامی ۴۰۰ میلیون دلاری جدید به اوکراین را صادر کرد. در همان روز، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که واشنگتن در حال کار بر روی طرح‌هایی برای تامین تسلیحات جدید برای طرف اوکراینی برای ماه‌ها و سال‌های آینده است.

نگرانی اوکراین درباره امکان توقف کمک نظامی انگلیس پس از استعفای جانسون

روزنامه “دیلی میل” (Daily Mail) صبح امروز، یکشنبه گزارش داد که مقامات کی‌یف نگران این مسئله هستند که استعفای بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس ممکن است باعث توقف متعاقب کمک‌های نظامی لندن به اوکراین شود.

طبق این اطلاعات، کی‌یف در حال حاضر به همه سیاستمداران غربی از دیدگاه چگونگی حمایت آنها از طرف اوکراینی نگاه می‌کند و جانسون در این زمینه کمک‌های فوق العاده‌ای به این کشور کرده است.  نخست وزیر سابق انگلیس واقعاً از اوکراین حمایت سیاسی و نظامی کرده و همواره در کنار مقامات کی‌یف ایستاده بود. بنابراین این نگرانی اکنون در کی‌یف بوجود آمده که آیا این سیاست دولت انگلیس، بعد از برکناری جانسون همچنان ادامه خواهد یافت یا خیر.

سیاستمداران اوکراینی بسیار امیدوارند که پس از کناره گیری جانسون از مقام خود، رئیس کابینه جدید انگلستان فردی باشد که به سیاست سلف خود ادامه دهد.

تصمیم وزارت امور خارجه کانادا برای گسترش تحریم‌ها علیه روسیه

ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا صبح امروز، یکشنبه اعلام کرد که قصد دارد تحریم‌ها علیه بخش‌های کلیدی اقتصاد روسیه در رابطه با ادامه عملیات نظامی ویژه روسیه در خاک اوکراین را گسترش دهد.

طبق اطلاعات وزارت خارجه کانادا، مقامات اوتاوا اقدامات محدود کننده موجود در بخش نفت، گاز و مواد شیمیایی روسیه را گسترش خواهد داد تا تولیدات صنعتی این کشور را نیز در برگیرد. این اقدامات جدید بخش خدماتی کانادا را از مشارکت در تولید کالاهای تولید شده توسط این بخش‌ها منع می‌کند.

تصریح شده است که اقدامات محدودکننده جدید علیه بخش حمل و نقل زمینی و خط لوله، تولید فلزات و حمل و نقل، رایانه، تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی و همچنین ماشین آلات اعمال خواهد شد. وزارت امور خارجه کانادا یادآور شده که چنین تحریم‌هایی به کاهش توان بالقوه نظامی طرف روسی کمک خواهد کرد.

برنامه آمریکا برای نوسازی ارتش پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین

نشریه “دیفنس نیوز” (Defense News) نوشته است: ژنرال جیمز مک کانویل، رئیس ستادکل نیروهای مسلح آمریکا اعلام کرد که فرماندهی ارتش آمریکا با مشاهده روند اجرای عملیات نظامی ارتش روسیه در خاک اوکراین متقاعد شده که اولویت‌های درستی را برای نوسازی ارتش انتخاب کرده است.

طبق اطلاعات این نشریه، این مقام نظامی یادآور شده که ایالات متحده تصمیم گرفته تا روی توسعه توان توپخانه دارای دقت بالا تمرکز کند که به طور خاص صحبت بر سر موشک‌های تهاجمی دقیق (PrSM)، موشک‌های با قابلیت بردمتوسط (MRC) و سیستم‌های توپخانه دارای برد بلند (ERCA) است.

این ژنرال آمریکایی گفت: ما در مورد سلاح‌های بسیار دقیق دارای برد بسیار طولانی صحبت می‌کنیم و اقدامات نظامی روسیه در اوکراین این تمایل ما برای توسعه چنین تسلیحاتی را تایید کرده است.

مک کانویل اعتراف کرد که سیستم توپخانه آمریکا ممکن است به راحتی توسط پهپادهای تهاجمی روسیه هدف قرار بگیرد و یادآور شد که ایالات متحده به خودروهای جنگی زرهی مدرن نیاز دارد. به گفته وی، علاوه بر این، آمریکا برای بهبود عملکرد بالگردها و هواپیماهای خود نیز باید تلاش کند. به طور خاص، کار بر روی تولید یک هواپیمای تهاجمی دوربرد و یک هواپیمای شناسایی- تهاجمی در حال انجام است.

جنگ در اوکراین باعث شد روسیه مانند اتحاد جماهیر شوروی یا جدی‌تر مورد توجه قرار بگیرد

دیمیتری مدویدوف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه ابراز عقیده کرده است: در نتیجه عملیات نظامی ویژه محافظت از دونباس، جهان شروع به حساب کردن روی روسیه، مانند دوران اتحاد جماهیر شوروی و حتی جدی‌تر از آن کرده است.

این مقام بلندپایه روس شب گذشته در کانال تلگرامی خود در این باره نوشت: “هدف اصلی عملیات نظامی ویژه توسط رئیس جمهور ولادیمیر پوتین اعلام شده و همانطور که مشخص است، این اهداف شامل حفاظت از شهروندان ساکن منطقه دونباس و غیرنظامی سازی و نازی‌زدایی اوکراین است. همه چیز در این رابطه روشن است و این اهداف قطعاً محقق خواهند شد.”

مدویدوف در عین حال یادآور شد که یک نتیجه دیگر نیز با اجرای عملیات ویژه بدست آمده است و آن اینکه در جهان شروع به حساب کردن واقعی روی قدرت روسیه کرده‌اند، مانند دوران اتحاد جماهیر شوروی و با قضاوت پیرامون مجموعه تحریم‌های اعمال شده ضدروسی میتوان گفت که توجه به روسیه حتی بیشتر و جدی‌تر از اتحاد جماهیر شوروی شده است.

نایب رئیس شورای امنیت با بیان مثالی گفت: حضور روسیه در گروه ۸ را به یاد دارم، زمانی که در سال ۲۰۱۴ به سادگی به نشست این گروه دعوت نشدیم، جایی که مسائل اقتصادی و بعضا دفاعی کشورهای غربی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.  به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که به روسیه احترام گذاشته شود و مورد توجه قرار گیرد و با روسیه بعنوان یک کشور بزرگ و قدرتمند اورآسیایی دقیقاً باید چنین رفتار شود و اکنون کشورهای غربی دریافتند که نباید روسیه را دستکم گرفت.

  • منبع خبر : تسنیم