دادگاه یونان حکم مصادره محموله نفتى ایران را لغو کرد
دادگاه یونان حکم مصادره محموله نفتى ایران را لغو کرد
بین الملل- دادگاهی در یونان، تصمیم آمریکا برای توقیف محموله یک نفتکش ایرانی را نقض کرد.

به گزارش صفحه روز، سه منبع آگاه خبر دادند دادگاهی در یونان، روز گذشته تصمیم قبلی آمریکا برای توقیف بخش از محموله نفتی یک نفتکش ایرانی را که سواحل یونان را ترک می کرد، نقض کرد.

براساس گزارش رویترز، یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود اعلام کرد ایران همیشه خواستار اتخاذ تصمیم درست از سوی دادگاه بود و در نهایت دادگاه تصمیم آمریکا را در توقیف این کشتی نفتی، رد کرد.

کل محموله نفت ایران در یونان مسترد خواهد شد

سفارت ایران در یونان نیز اعلام کرد: در پی پیگیری‌های فشرده، دادگاه تجدید نظر یونان حکم دادگاه اولیه مبنی بر مصادره نفت متعلق به ایران را لغو و به لطف الهی کل محموله نفت مسترد خواهد شد.

تا اطمینان از اجرای کامل حکم، موضوع در دستور کار رایزنی‌های فشرده دو کشور باقی می‌ماند.

پاسداشت حقوق ملت ایران، خط قرمز ماست.

گارد دریایی یونان روز ۱۹ آوریل (حدود ۴۰ روز پیش) نفت‌کش روسی پگاس را که با پرچم ایران فعالیت می کرد، در کناره جزیره ائوبویا توقیف کرد. این شناور چند روز بعد برای مقابله با تحریم‌های اروپایی علیه روسیه به لانا تغییر نام داد. دولت یونان اعلام کرد ۱۱۵ هزار تن نفتِ ایران در نفتکش لانا را به ایالات متحده آمریکا تحویل می‌دهد اما تهران این اقدام آتن را دزدی دریایی خواند.

مقام‌های پلیس بندری یونان گفته‌اند که این تصمیم پس از درخواست دادگستری آمریکا و در جهت اجرای تحریم‌های این کشور علیه ایران و روسیه انجام می‌شود. وزارت خارجه ایران اعلام کرد که شکایت این کشور از یونان را به اطلاع سازمان جهانی دریانوردی رسانده است.

همچنین منابع محلی تصاویری از آلودگی ایجادشده در بندر کاریستوس یونان را منتشر کرده‌اند که به‌دلیل انتقال غیراستاندارد و بدون رعایت اصول زیست‌محیطی محموله نفت ایران به یک نفتکش در این منطقه ایجاد شده است.

احمد نادری سفیر جمهوری اسلامی ایران در آتن، در ادامه اقدامات و فعالیتهای دیپلماتیک و حقوقی فشرده طی چند هفته گذشته به منظور جلوگیری از راهزنی دریایی آمریکا در سواحل یونان، بعد از ظهر روز دوشنبه جهت اطلاع از آخرین تحولات میدانی، از کشتی لانا حامل نفت ایران در ساحل بندر کاریستوس بازدید و در دیدار با کاپیتان این کشتی آخرین تحولات را مورد بررسی قرار داد.

لازم به ذکر است، در پی توقیف محموله کشتی ایرانی در آب‌های یونان، وزارت امور خارجه ایران کاردار یونان را فراخواند. سازمان بنادر و دریانوردی نیز با انتشار بیانیه‌ای از دولت یونان خواست به تعهدات بین‌المللی خود در این زمینه عمل کند.

سازمان بین‌المللی دریانوردی نیز به مراجع بین‌المللی اعلام کرد توقیف این نفتکش و انتقال غیراستاندارد نفت ایران به نفتکش دیگر در آب‌های یونان و ایجاد آلودگی زیست‌محیطی در بندر کاریستوس، باعث خدشه‌دار شدن امنیت دریانوردی و تخریب محیط زیست دریایی می‌شود.

این اقدام یونان با پاسخ قاطع ایران مواجه شد و نیروهای ایرانی ماه گذشته در یک اقدام تنبیهی علیه آتن، دو کشتی باربری یونان را در خلیج فارس توقیف کردند.

 

  • منبع خبر : تسنیم