جوزپ بورل؛ نماینده‌ اروپا یا سفیر آمریکا؟/ بورل باید از بازداشت مورا درس بگیرد
جوزپ بورل؛ نماینده‌ اروپا یا سفیر آمریکا؟/ بورل باید از بازداشت مورا درس بگیرد
بین الملل- سفر پیشِ‌روی بورل می‌تواند فرصتی برای آخرین تلاش‌ها برای اجرای کامل برجام و بازگرداندن ایالات متحده آمریکا به اجرای تعهداتش در توافق هسته‌ای باشد.

به گزارش صفحه روز، امشب نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی به تهران می‌آید تا با مقامات ارشد وزارت امور خارجه دیدار و گفتگو کند؛ سفری که می‌تواند فرصتی برای آخرین تلاش‌ها برای اجرای کامل برجام و بازگرداندن ایالات متحده آمریکا به اجرای تعهداتش در توافق هسته‌ای باشد.

اگرچه خوش‌بینی‌هایی در رابطه با این سفر وجود دارد و بورل هم اعلام کرده است که این سفر با جدیت و هدفمندی صورت می‌گیرد، به‌نظر می‌رسد که رفتار کشورهای E3 به‌همراه رژیم صهیونیستی و عربستان، امکان نقش‌آفرینی مثبت را از بروکسل گرفته است.

مصداق این محدود کردن اتحادیه اروپا برای تأمین منافع چندجانبه، بازداشت انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات وین بعد از سفر بسیار مثبت به تهران بود که در فرودگاه فرانکفورت اتفاق افتاد و با مصادره لپ‌تاپ او، توافق مثبتی که میان ایران و اتحادیه شکل گرفته بود، با مداخله صهیونیست‌ها و سعودی‌ها، از سوی سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان رد شد.

حالا و در آستانه سفر منطقه‌ای جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که شامل حضور در سرزمین‌های اشغالی و عربستان خواهد شد،‌ به‌نظر می‌رسد اتحادیه اروپا می‌خواهد آخرین تلاش خود برای احیای برجام را انجام دهد؛ هرچند برخی از کارشناسان معتقدند که سفر پیشِ‌روی بایدن به غرب آسیا،  طراحی تل‌آویو و ریاض برای اعلام مرگ توافق هسته‌ای است و واشنگتن که در وضعیت ضعیفی به‌سر می‌برد، نمی‌خواهد هزینه ایستادگی در برابر خواسته‌های اسرائیل و عربستان را بدهد.

انتشار عکسی از شام سه‌نفره بورل و مورا همراه با رابرت مالی، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا که شب گذشته برگزار شده است نیز این گمانه‌زنی‌ها را تقویت کرده است.

  • منبع خبر : تسنیم