ثبت بیش از ۳۵ هزار پرنده مهاجر در تالاب‌های اردبیل / مردم هرگونه شکار و صید غیرمجاز را گزارش کنند
ثبت بیش از ۳۵ هزار پرنده مهاجر در تالاب‌های اردبیل / مردم هرگونه شکار و صید غیرمجاز را گزارش کنند
اردبیل- سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: براساس سرشماری انجام شده در سال گذشته حضور بیش از 35 هزار پرنده مهاجر در تالاب های استان به ثبت رسیده است.

به گزارش صفحه روز، حسن قاسم پور اظهار کرد: استان اردبیل و بخصوص شهرهای شمالی استان از جمله شهرستان‌های پارس آباد و اصلاندوز در مسیر مهاجرت پرندگان قرار گرفته و تعداد زیادی از گونه ‌های مختلف پرنده در تالاب ‌ها، آب‌بند‌ها، شالیزارها، حاشیه رودخانه ‌ها و مزارع این شهرستان برای استراحت و زمستان‌ گذرانی فرود می‌آیند.

وی گفت: غاز خاکستری، غاز پیشانی سفید کوچک و بزرگ، زنگوله بال، خوتکا، پلیکان خاکستری، قوی فریاد کش، اردک تاجدار، اردک سر سبز، اردک ارده ای، اردک سر حنایی، کفچه نوک، کشیم کوچک، چنگر، باکلان کوچک و باکلان بزرگ از جمله پرندگان مهاجر به منطقه هستند.

این مسئول افزود: در همین راستا پایش و سرشماری پرندگان مهاجر هرساله مطابق برنامه جهانی در ژانویه(دی ماه) در تالاب های استان به منظور برآورد جمعیت و تنوع گونه‌ها، مقایسه جمعیت و تنوع پرندگان موجود در هر یک از مناطق تالابی، توصیف تغییرات حاصله در اندازه جمعیت و پراکنش جمعیت‌های پرندگان مهاجر آبی و در راستای مدیریت بهینه و حفاظت و حراست از پرندگان مهاجر و همچنین ارزیابی اهمیت هر یک از سایت‌ها سرشماری پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی صورت می گیرد.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به شعار امسال روز جهانی پرندگان مهاجر با عنوان “بخاطر پرنده ها شب ها نور چراغ ها را کم کنید” بیان کرد: براساس سرشماری انجام شده در سال گذشته حضور بیش از ۳۵ هزار پرنده مهاجر در تالاب های استان به ثبت رسیده که این پرندگان برای زمستان‌گذرانی به تالاب های استان مهاجرت کرده‌اند که در قالب بیش از ۹۵ گونه مختلف قابل شناسایی هستند.

قاسم پور با اشاره به اینکه اردبیل ۱۸ سایت سرشماری پرندگان دارد، اظهار کرد: بیشترین جمعیت پرندگان شمارش‌شده به سایت های میل مغان، تپراق کندی و شورابیل اختصاص دارد.

وی از عموم شهروندان و دوستداران حیات وحش خواست موارد شکار و صید غیرمجاز و سایر تخلفات زیست محیطی را از طریق شماره ارتباطات مردمی ۱۵۴۰ گزارش دهند.