تعیین‌تکلیف آمریکا برای اوکراین: با آتش‌بس مخالفیم
تعیین‌تکلیف آمریکا برای اوکراین: با آتش‌بس مخالفیم
سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت واشنگتن هر گونه طرح صلح در ارتباط با جنگ اوکراین را در شرایط کنونی غیرقابل‌قبول می‌داند.

به گزارش صفحه روز، جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید یکشنبه (۱۹ مارس) در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفت واشنگتن قاطعانه با آتش‌بس میان روسیه و اوکراین مخالف است و هر گونه طرح صلح را در شرایط کنونی «غیرقابل‌قبول» توصیف کرد.

کربی در اشاره به سفر پیش‌روی شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور چین به روسیه برای دیدار با ولادیمیر پوتین همتای روس خود گفت که واشنگتن هر گونه ابتکار صلح که از نشست آن‌ها حاصل شود را رد خواهد کرد.

به گزارش راشا تودی، کربی گفت: آنچه قبلاً گفته‌ایم و امروز دوباره می‌گوییم، این که اگر از این نشست، نوعی فراخوان برای آتش‌بس بیرون آید، خُب، فقط غیرقابل قبول خواهد بود زیرا تمام کاری که خواهد کرد … تایید غلبه روسیه تا امروز است.

وی در ادامه با بیان این که مسکو و پکن اخیراً همکاری و روابط خود را افزایش داده‌اند، مدعی شد دو کشور برای تضعیف و بازنویسی به اصطلاح «قوانین بازی در سطح جهانی» به هم پیوسته‌اند.

این مقام ارشد کاخ سفید افزود: «روسیه و چین دو کشوری هستند که با این نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین که ایالات متحده و بسیاری از متحدان و شرکای ما از زمان پایان جنگ جهانی دوم ایجاد کرده‌اند، مخالفت می‌کنند».

چین اخیراً طرح صلح ۱۲ ماده‌ای را برای پایان دادن به درگیری بین روسیه و اوکراین که بیش از یک سال است ادامه دارد، ارائه کرد. چین با اتخاذ موضع بی‌طرفانه مکرراً طرفین را به خویشتن‌داری و پایبندی به دیپلماسی برای یافتن راه‌حل فراخوانده است.

در حالی که نقشه‌راه چین با استقبال در مسکو روبرو شده، اما در غرب به سردی با آن برخورد شده است. بسیاری از مقامات ارشد غربی با رد نقش میانجیگری پکن، آن را به جانبداری از مسکو متهم کرده‌اند. جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا اندکی بعد از اعلام این طرح، گفت: پوتین آن را تحسین می‌کند، پس چطور می‌تواند خوب باشد؟

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه بامداد دوشنبه (۲۹ اسفند) در مقاله‌ای برای روزنامه چینی «پیپلز دیلی»، به سفر آتی شی جین‌پینگ همتای چینی خود به مسکو و تأثیرات آن پرداخت و با بیان اینکه روسیه آماده حل بحران اوکراین از راه سیاسی و دیپلماتیک است، نوشت: «مسکو از تمایل پکن برای ایفای نقش سازنده در حل بحران اوکراین استقبال می‌کند».

وی سفر پیش‌روی شی به روسیه را تاکیدی بر اهمیت ویژه همکاری دو طرف دانست و توضیح داد: «مشارکت روسیه و چین رشد خواهد کرد و سفر رئیس‌جمهور شی به مسکو آن را تقویت می‌کند».

کاخ کرملین هم پیش‌تر در بیانیه‌ای اعلام کرد که شی جین‌پینگ این هفته برای انجام مذاکرات راهبردی به روسیه سفر می‌کند.

در بیانیه کرملین آمده است که سفر شی به مسکو از امروز بیستم تا بیستم‌ و دوم مارس (۲۹ اسفند ۱۴۰۱ تا دوم فروردین ۱۴۰۲) به دعوت ولادیمیر پوتین انجام می‌شود و چند سند مهم بعد از مذاکرات این دو نفر امضا خواهد شد.

همزمان وزارت خارجه چین نیز در بیانیه‌ای ضمن تایید سفر شی به روسیه، تاکید کرد که پکن گفت‌وگوهای عمیقی با مسکو در مورد مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای خواهد داشت. پکن توضیح داد که دولت چین به مواضع عینی و عادلانه خود در مورد مسئله اوکراین پایبند است و سعی در ترویج مذاکرات صلح دارد.

سفر شی به مسکو در حالی قرار است انجام شود که مقام‌های آمریکایی طی هفته‌های اخیر با جوسازی علیه چین، مدعی هستند که این کشور در حال بررسی کمک نظامی به روسیه است اما هنوز تصمیم نهایی خود را در این خصوص نگرفته است.