تشکیل ۳۱۹ فقره پرونده مرتبط با قاچاق در تعزیرات حکومتی استان اردبیل / متخلفان به ۱۸ میلیارد تومان جریمه محکوم شدند
تشکیل ۳۱۹ فقره پرونده مرتبط با قاچاق در تعزیرات حکومتی استان اردبیل / متخلفان به ۱۸ میلیارد تومان جریمه محکوم شدند
اردبیل- دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اردبیل گفت: در 3 ماهه اول سال جاری تعداد 319 پرونده در تعزیرات حکومتی استان تشکیل شده که 317 فقره از این پرونده‌ها مختومه شد که متهمان این پرونده‌ها به میزان 18 میلیارد تومان جریمه شدند.

به گزارش صفحه روز، محمدعلی مجتهدی‌نیا ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد به همکاری ۳۱ دستگاه اجرایی در راستای مبارزه با قاچاق اشاره کرد و اظهار داشت: همکاری و مشارکت جدی دستگاه‌های اجرایی با قاچاق قطعا باعث افزایش اشتغال، افزایش تولید داخلی، ارتقای انگیزه سرمایه‌گذاری، کاهش فقر و تشویق واردکنندگان قانونی کالا در کشور خواهد شد.

وی در خصوص پرونده‌های تشکیل شده در زمینه قاچاق کالا در سطح استان اذعان کرد: در ۳ ماهه اول سال جاری تعداد ۳۱۹ پرونده در تعزیرات حکومتی استان تشکیل شده که ۳۱۷ فقره از این پرونده‌ها مختومه شد که متهمان این پرونده‌ها به میزان ۱۸ میلیارد تومان جریمه شدند که از این میزان تاکنون ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وصول شده است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اردبیل ادامه داد: در سال گذشته نیز یک هزار و ۷۲۵ فقره پرونده در تعزیرات حکومتی استان تشکیل شد که یک هزار و ۷۳۱ مورد(تعدادی از پرونده ها نیز مربوط به سال ۹۹ بود) از پرونده ها مورد رسیدگی قرار گرفته و مختومه شد که از این تعداد متخلفان به ۷۲ میلیارد تومان جریمه محکوم شدند که میزان مبالغ وصولی از این جرایم تاکنون به ۱۶ میلیارد تومان رسیده است.

مجتهدی‌نیا افزود: خوشبختانه در حوزه مبارزه با قاچاق کالا با بهره‌گیری از سامانه‌های هوشمند کالاها از ورودی تا مرحله عرضه در فروشگاه‌ها و مراکز توزیع به صورت دقیق رصد می‌شوند که در این خصوص لازم است تا دستگاه‌های اجرایی برای تکمیل این سامانه‌ها همکاری لازم را داشته باشند.

وی نظارت بر ۵ گروه از کالاها را جزو اولویت‌های ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور برشمرد و گفت: نظارت و بازرسی از ورود و خروج لوازم خانگی، داروها و مکمل‌ها، لوازم یدکی، پوشاک و منسوجات و همچنین دخانیات در حوزه این ۵ گروه کالای مهم هستند که در این میان نگاه دولت به بخش لوازم یدکی نگاهی ویژه است که بر این اساس لازم است تمامی کالاهای مربوط به لوازم یدکی دارای کد شناسه و کد رهگیری باشند. مهمترین مزیت شناسه‌دار کردن لوازم یدکی این است که باعث می‌شود عرضه کالا از مبدا تا مقصد شفاف‌سازی شده و از هر گونه دخل و تصرف در اطلاعات و کیفیت کالا جلوگیری شود.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اردبیل بیان کرد: در حال حاضر احراز هویت و اصالت کالاها و رویت اطلاعات آن با سامانه‌های مختلفی نظیر سامانه جامع تجارت، سامانه یکپارچه اعتبارسنجی، سامانه ارزی، سامانه جامع حمل و نقل، سامانه پنجره واحد گمرک، سامانه پرونده های قاچاق کالا و ارز و همچنین سامانه ماده ۴۱ و ۴۲ مربوط به شرکت نفت امکان پذیر است و طبق دستور ستاد مرکزی تولیدکنندگان لوازم یدکی موظف هستند تا ۱۰ شهریورماه امسال تمامی تولیدات خود را شناسه‌دار کرده و پس از آن به بازار عرضه کنند.

وی از فراهم شدن انباری برای اموال تملیکی و کشف شده قاچاق در شهرستان بیله‌سوار خبر داد و گفت: این انبار با ظرفیت یک هزار و ۲۵۰ تن با همکاری فرمانداری، جهاد کشاورزی و شرکت تعاونی روستایی در این شهرستان فراهم شده که مشکل شهرستان‌های شمال استان اردبیل در خصوص نگهداری اموال ضبط شده با این اقدام به کلی برطرف شد.

مجتهدی‌نیا در رابطه تصمیم جدید کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مبنی با کشف و ضبط نهاده‌های دامی و در نهایت نحوه عرضه آن نیز بیان کرد: فروش نهاده‌های دادمی قاچاق در استان به روش مزایده‌ای به کلی ملغی شد که بر این اساس با اقدامات انجام شده قرار شد این نهاده‌های دامی که دولت نیز برای آن یارانه پرداخت می‌کند در صورت کشف و ضبط در داخل استان بین دامداران و عشایر توزیع شود.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی ، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در پایان از رصد دوره‌ای تمامی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مراکز عرضه کالا و نمایندگی‌های فروش در سطح استان خبر داد و گفت: این بازدیدها به صورت ماهانه انجام می‌شود؛ لوازم یدکی و لوازم خانگی جزو اولویت‌های ما در بازرسی‌ها قرار دارد و خوشبختانه با برنامه‌ریزی و اقدامات انجام شده در حوزه فرهنگ‌سازی مبارزه با قاچاق، کارگروه فرهنگی و تبلیغاتی دبیرخانه کمیسیون نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان از نظر عملکرد در سال گذشته رتبه اول را در سطح کشور کسب کرد.