تخصیص ۸۱۰ میلیارد تومان از اعتبارات سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی
تخصیص ۸۱۰ میلیارد تومان از اعتبارات سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی
استاندار خراسان جنوبی گفت: امسال از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور سه مرحله و در مجموع ۸۱۰ میلیارد تومان تخصیص اعتبار داشتیم که عمده آنها از آبان ماه تاکنون بوده است.

به گزارش صفحه روز، قناعت با اعلام این خبر در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان افزود: از محل اعتبارات سفر اول رئیس جمهور (شهریور ۱۴۰۰) در مرحله اول ۴۶۰ میلیارد تومان، مرحله دوم ۱۵۰ میلیارد تومان و مرحله سوم ۲۰۰ میلیارد تومان در سال جاری تخصیص یافته است.

وی گفت: تخصیص اعتبارات سفر اول تا پایان سال ۱۴۰۰ حدود هزار میلیارد تومان بوده و ۱۵۰ میلیارد تومان هم برای اسفند ماه امسال پیشنهاد شده که در مرحله ابلاغ است.

به گفته وی؛ از دیدگاه رئیس جمهور بیشترین مصوبات دور اول سفرهای استانی دولت محقق شده که امید است شاهد تحقق کامل مصوبات باشیم.

استاندار با بیان اینکه کمیت مصوبات چندان اهمیت ندارد بلکه کیفیت مصوبه و رقم اعتباری آن مهم است، گفت: تأکید رئیس جمهور در دور دوم سفرها بر موضوعات فرهنگی و خانواده است اما با پیگیری‌های انجام شده، مصوبات دور اول بازنگری و تجدید نظر شد.

قناعت اظهار امیدواری کرد: با افزایش رقم مصوبات دور دوم سفر شاهد تحول بیشتر در استان باشیم.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه تخصیص نهایی اعتبارات در اسفند ماه انجام می‌شود باید دستگاه‌های اجرای پیگیری کنند که تخصیص به ۱۰۰ درصد برسد.

به گفته وی؛ ماه پایانی سال را سپری می‌کنیم و انتظار می‌رود در اسرع وقت موافقت‌نامه‌ها مبادله شود و شاهد صدور تخصیص‌ ها باشیم.

استاندار با ذکر این نکته که در بهمن ماه شاهد ابلاغ و تخصیص اعتبار خوبی در استان بودیم که در حال توزیع بین دستگاه‌ها است، افزود: نظارت بر پروژه‌ها همچنان مورد تأکید است و دستگاه‌های اجرایی باید آن را در دستور کار قرار دهند.

قناعت گفت: مصوبات سفر اول و دوم رئیس جمهور که به وزارتخانه‌ها ابلاغ شده باید توسط دستگاه‌های اجرایی پیگیری شود تا بتوان انتظارات استان را تأمین کرد.

به گفته وی؛ لایحه بودجه سال آینده نیز به مجلس ارسال شده که نیاز است برخی موارد مهم استان ارائه شود تا سهم خراسان جنوبی از بودجه سال آینده افزایش یابد.

وی با اشاره به محورها و هدفگذاری لایحه بودجه ۱۴۰۲ گفت: ثبات اقتصادی از هدفگذاری‌های مهم دولت است که امیدواریم برای سال آینده شاهد تحول خوبی در این حوزه باشیم.استاندار گفت: رشد اعتبارات در بودجه سال آینده منطقی بوده و با توجه به ضعف زیرساخت‌ها، توجه و درخواست بیشتر در حوزه زیربنایی و عمرانی است تا عقب‌ ماندگی‌های تاریخی استات جبران شود.

قناعت با بیان اینکه منابع عمومی دولت در بودجه سال آِینده رشد ۵۶ درصدی دارد که قابل قبول است،ادامه داد: شفافیت در لایحه بودجه سال آینده نمایان است و انتظار می‌رود مدیران با دقت و مطالعه دقیق، لایحه بودجه را بررسی کنند تا به دنبال خلق منابع جدید باشیم.

وی با اشاره به ویژگی‌های خاص بودجه ۱۴۰۲ گفت: در بودجه سال آینده معیشت مردم، بهداشت و درمان، اشتغال، تولید و حمایت از بورس بیش از گذشته مورد توجه است همچنین به زنان و خانواده و پررنگ شدن جایگاه استان‌ها توجه ویژه شده است.

به گفته وی؛ اسفند ماه فرصت مهمی برای چانه‌زنی در مرکز است تا بتوان بخشی از معوقات و عقب‌ماندگی‌های استان را جبران کنیم.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی افزود: عملکرد دستگاه‌ های اجرایی در برنامه ششم نیز باید احصا گردد تا نقاط قوت و ضعف هر بخش بررسی شود، اقدامات جهشی دستگاه‌ها در برنامه ششم هم اهمیت دارد که اطلاع‌رسانی شود.

به گفته وی؛ تدوین برنامه هفتم اهمیت ویژه دارد و انتظار می‌رود استان نقش‌ آفرینی لازم و خوبی متناسب با ظرفیت‌ها داشته باشد تا انتفاع حداکثری حاصل شود و شاهد سهم بری بیشتر استان باشیم.

قناعت افزود: تهاتر بانکی و مالیاتی از ظرفیت‌های مهمی است که باید رایزنی شود و در بودجه سال آینده بتوان آن را لحاظ کرد.

وی در بخشی دیگر از سخنانش به طرح‌های مهم استان اشاره کرد و گفت: احداث خط انتقال گاز از سه راهی دشتک – زابل – نهبندان اقدام زیربنایی بسیار بزرگی است که بعد از پیگیری‌های متعدد مصوب شده است.

استاندار از اقدامات شرکت گاز و نیروهایی که در بحران سرما مدیریت خوبی در مسئله افت فشار گاز داشتند، تشکر کرد و گفت: در بحران سرما همکاری خوبی از سوی مردم و صنایع شاهد بودیم.

به گفته وی؛ موضوع معوقات حقوق نیروهای خرید خدمات آموزش و پرورش هم به طور جدی از سوی وزیر پیگیری می‌شود و از طرفی معوقات کارگران حوزه راه و شهرسازی باید بهقناعت با اشاره به نیازهای بخش بهداشت و درمان گفت: دو دستگاه ام. آر. آی به زودی به طبس و فردوس تخصیص داده می‌شود و امید است با استقرار این دستگاه‌ها دغدغه‌های چند ساله مردم برطرف شود.

شایان ذکر است؛ در نشست امروز شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان ۹ مصوبه کارگروه زیربنایی، توسعه روستایی، عشایری، شهری و آمایش سرزمین با رأی اکثریت اعضا به تصویب رسید. هر نحو پرداخت شود.