تازه‌ترین اخبار از مناطق زلزله‌زده هرمزگان/ آبرسانی مستمر به زلزله‌زدگان/ ادامه روند نصب کانکس‌‌ها
تازه‌ترین اخبار از مناطق زلزله‌زده هرمزگان/ آبرسانی مستمر به زلزله‌زدگان/ ادامه روند نصب کانکس‌‌ها
هرمزگان- در پنجمین روز از زلزله مهیب غرب هرمزگان همچنان فعالیت گروه‌های مختلف امداد رسان به مردم زلزله زده در حال انجام است و زیرساخت‌های لازم در منطقه از جمله مباحث آبرسانی به شکل مطلوبی در حال انجام است.

به گزارش صفحه روز، بامداد روز شنبه هفته جاری و در ساعت ۰۲:۰۲ دقیقه زلرله مهیب ۶.۱ ریشتری غرب استان هرمزگان با محوریت روستای سایه خوش از توابع بندرلنگه را لرزاند.

این زلزله و ۲ زلزله مهیب پس از آن موجب تخریب کلی ۲ روستا به اسم کلاتو و سایه خوش شد، ۱۹ روستای دیگر تحت تاثیر قرار گرفتند و موجب بروز خسارت جانی و مالی زیادی در این منطقه شد.

از روز نخست وقوع زلزله علاوه بر دستگاه‌های اجرایی و نهادهای انقلابی، گروه‌های مختلف جهادی نیز پای کار آمدند و با تسریع در آواربرداری، اسکان اضطراری و موقت مردم زلزله زده را با توجه به شرایط سخت آب و هوایی و گرما و رطوبت طاقت فرسا در اولویت قرار داده مردم در چادرهای دارای کولر اسکان داده شدند.

مشکلات زیرساختی به وجود آمده پس از زلزله با تلاش شبانه روزی تمام دستگاه‌های دخیل رفع شد و علاوه بر متصل کردن برق و اینترنت (ارتقا به نسل چهارم)، مسئله تامین آب نیز با جدیت پیگیری و دنبال شد.

در روزهای ابتدایی با ارسال آب معدنی و یخ و تانکرهای آب رسان، مشکل تامین آب این روستاها حل شد و پس از آن نیز با ارسال مخازن ذخیره آب ظرفیت ذخیره آب در مناطق زلزله‌زده به ۱۰۰ هزار متر مکعب رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان هرمزگان گفت: آبرسانی از طریق شبکه توزیع روستاهای زلزله زده در حال انجام است و اکیپ اتفاقات آبفا نیز در روستاهای زلزله زده مستقر شده اند تا روند خدمات رسانی با سرعت انجام شود.

وی با اشاره به اینکه در روز دوم بعد از زلزله ۱۰ مخزن ذخیره ثابت در نقاط مختلف روستاها نصب شده بود، ادامه داد، با هدف تسهیل در دسترسی مشترکین و همچنین امدادگران به آب آشامیدنی، ۱۰ مخزن ثابت جدید نیز در چهارمین روز پس از زلزله با ظرفیت ۵۰ هزار لیتر در نقاط مختلف روستاها نصب شد تا ظرفیت مخازن نصب شده در این مناطق به ۱۰۰ هزار لیتر برسد.

وی تصریح کرد، با هدف تسریع در انجام کارها دو اکیپ جدید نیز به رفع اتفاقات اضافه شدند که امیدواریم روند نصب شیرآلات و لوله گذاری در کمترین زمان ممکن انجام شود.

حمزه پور در ادامه با بیان اینکه آبفا از هیچ کوششی برای تامین نیاز آبی روستاها دریغ نمی کند، گفت: خدمات رسانی در مناطق زلزله زده همچنان ادامه خواهد داشت و اکیپ اتفاقات تا زمان پایداری کامل آب در کنار مردم خواهند ماند.

وی در پایان گفت: آبرسانی سیار نیز در مناطق زلزله زده بوسیله چهار تانکر در حال انجام است تا نیاز آبی مردم با کمترین دغدغه مرتفع شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان از خسارت ۴۰۰ میلیارد ریالی زلزله به تاسیسات آب و فاضلاب هرمزگان هم در زلزله اخیر خبر داد. و گفت: در زلزله بامداد شنبه تاسیسات آب و فاضلاب در بخش چاه ها، مخازن، خطوط انتقال، شبکه توزیع، اتصالات و سایت آب شیرین کن آسیب دید خوشبختانه خسارت های وارد شده باعث توقف عملیات آبرسانی نشد اما در عین حال برای پایداری وضعیت آب و جلوگیری از تخریب تاسیسات، پیش بینی لازم برای ترمیم آن صورت گرفته است.

وی ادامه داد، در حال حاضر آبرسانی و اصلاح انشعابات در حال انجام است تا مشکلی در تامین نیاز آبی زلزله زدگان وجود نداشته باشد.

حمزه پور همچنین با اشاره به وضعیت آبی روستای کلاتو که در زلزله تخریب زیادی داشته گفت: این روستا تاکنون فاقد شبکه آبرسانی بوده و بصورت سیار آبرسانی می شد که از این هفته علاوه بر تامین نیاز آبی آنها بصورت سیار، عملیات احداث شبکه توزیع آن نیز آغاز شد.

به گفته مدیرعامل آبفا، برای اجرای شبکه توزیع و خط انتقال روستای کلاتو اعتباری بالغ بر۳۰ میلیارد ریال پیش بینی شده است.

حمزه پور با بیان اینکه روستای زلزله زده کلاتو ۱۵۰ نفرجمعیت دارد، افزود: برای دستیابی اهالی روستای کلاتو به آب پایدار، دو کیلومتر خط انتقال و یک کیلومتر شبکه توزیع و ۵ باب حوضچه شیرآلات احداث می شود.

به گفته وی، با تکمیل عملیات آبرسانی، اهالی روستای کلاتو تا نیمه اول مرداد سال جاری از نعمت آب شرب بهره مند خواهند شد.

از سوی دیگر مهم‌ترین مسئله نصب کانکس در مناطق زلزله‌زده است که این مسئله با جدیت توسط دولت، سپاه و نهادهای انقلابی در حال انجام است و در دو مرحله کانکس به این مناطق ارسال شد و ظرف دو روز آینده تعداد کانکس‌‌ها به ۴۰۰ خواهد رسید که می‌تواند بخش قابل توجهی از مشکلات این مناطق را کم کند.

در سوی دیگر روند اوار برداری به شکل مطلوبی در حال انجام است و امید می‌رود ظرف هفته آینده با تامین مصالح روند عملیات اجرایی احداث منازل مسکونی جدید در مناطق متاثر از زلزله آغاز شود، برای این کار تسهیلات مناسب بانکی نیز در نظر گرفته شده است.

  • منبع خبر : تسنیم