به صورت جدی پیگیر ثبت تالاب میل مغان در کنوانسیون رامسر هستیم
به صورت جدی پیگیر ثبت تالاب میل مغان در کنوانسیون رامسر هستیم
اردبیل- مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان اردبیل از تلاش برای ثبت تالاب مبل مغان در کنوانسیون رامسر خبر داد و گفت: سعی داریم این موضوع مهم را در سالجاری و نهایتا سال آینده نهایی کنیم.

به گزارش صفحه روز، حسن قاسم پور در بازدید از پاسگاه های محیط بانی و همچنین مناطق تحت مدیریت شمال استان اردبیل از جمله تالاب میل و مغان، وجود منطقه حفاظت شده مغان، تالاب میل و مغان و مناطق شکار ممنوع نوار مرزی در شمال استان را ظرفیت بی نظیر منطقه در حفظ تنوع زیستی عنوان کرد.

وی از حضور پرندگان آبزی و مهاجر در تالاب میل و مغان خبر داد و افزود: حقابه تالاب به دلیل افت آب رودخانه مرزی ارس دچار مشکل شده بود که با پیگیری این اداره کل و همکاری شرکت آب منطقه ای مرتفع شد و امیدواریم تا چند روز آینده بطور کامل موضوع حقابه حل شود.

قاسم پور به ضرورت ثبت تالاب میل و مغان در کنوانسیون رامسر اشاره کرد و گفت: به صورت جدی پیگیر این موضوع هستیم و امیدواریم عدم همکاری سال های گذشته در ثبت تالاب را در سالجاری و سال آتی حل کنیم تا استان اردبیل نیز صاحب تالاب مشمول کنوانسیون جهانی رامسر باشد.

تالاب میل و مغان در ۵۰ کیلومتری شهرستان پارس آباد و ۳ کیومتری شهر اصلاندوز بر روی رودخانه مرزی ارس و ۲۶۰ کیلومتری پایین دست سد مخزنی ارس واقع شده و یکی از تالاب‌های مهم استان اردبیل است. مساحت این تالاب ۹۹۶ هکتار است و محل زندگی دائم یا چند ماهه بیش از ۲۰ هزار قطعه پرنده در قالب ۷۹ گونه مختلف است و از این جهت یکی از منحصربفردترین تالاب‌ های ایران به شمار می‌رود.