بهره‌وری منابع آب اولویت مجموعه مدیریتی استان قزوین است
بهره‌وری منابع آب اولویت مجموعه مدیریتی استان قزوین است
استاندار قزوین گفت: بهره‌وری منابع آب با اجرای طرح‌های مختلفی از جمله بازار آب در دستور کار جدی مجموعه مدیریتی استان است.

به گزارش صفحه روز به نقل از خبرآنلاین، محمدمهدی اعلایی، استاندار قزوین در جلسه شورای حفاظت از منابع آب و سازگاری با کم آبی استان قزوین اظهار کرد: مدیریت منابع آب و توجه به آن توسط همه دستگاه‌ها و مردم باید در دستور کار قرار گیرد و هر کس در این حوزه باید وظایف خود را به درستی انجام دهد.

او افزود: با توجه به‌ اینکه در فضای فعلی کشور به دنبال رشد تولید هستیم، یکی از عمده‌ترین مباحثی که باید برنامه‌ریزی شود بهره‌وری منابع آب است و باید در این حوزه اقدامات اساسی صورت گیرد.

اعلایی گفت: بسیاری از منابع آب استان در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود و باید بررسی لازم صورت گیرد تا میزان صرفه اقتصادی به مقیاس مصرف آب ارزیابی شود، چراکه استان قزوین در حوزه کشاورزی حرف برای گفتن دارد و باید موضوعات این حوزه با حساسیت بیشتری در استان دنبال شود.

این مسئول ادامه داد: ارتقاء بهره‌وری مصرف منابع آب با اجرای طرح بازار آب در حال انجام است، البته موضوعات دیگری مانند اصلاح الگوی کشت و غیره هم باید دنبال شود تا هم شاهد افزایش درآمد کشاورزان و هم شاهد بهبود وضعیت اقتصادی باشیم.

او افزود: استان قزوین به دلیل صنعتی بودن و وجود مراکز متعدد سکونتگاهی ظرفیت خوبی در حوزه پساب دارد و باید برنامه‌ریزی لازم برای استفاده بهینه از پساب در سطح استان بر اساس قوانین و مقررات در دستور کار قرار گیرد.

نماینده عالی دولت در استان اظهار کرد: نظارت بر چاه‌های غیرمجاز غیر کشاورزی هم از اهمیت بالایی برخوردار است و باید در این کمیته طرح ویژه‌ای برای شناسایی این چاه‌های غیرمجاز دنبال شود و گزارشی از وضعیت برخورد با این موضوع ارائه شود.