بدری: آقای فاطمی‌امین می‌دانید خودروسازان بسیاری از قطعات خودرو را با کیفیت پایین از چین وارد می‌کنند؟
بدری: آقای فاطمی‌امین می‌دانید خودروسازان بسیاری از قطعات خودرو را با کیفیت پایین از چین وارد می‌کنند؟
صدیف بدری نماینده اردبیل در موافقت با استیضاح وزیر صمت گفت: فاطمی امین در بیست ماه گذشته خیلی از فرصت‌ها را از دست داد.

به گزارش صفحه روز به نقل از خبرگزاری خبرانلاین، وی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: سه ماه به وی وقت دادیم. متاسفانه وزیر صمت در حوزه های وظایف خود به ویژه خودرو هیچ کاری انجام نداد و با سوءمدیریت باعث تشدید مشکلات شد.

او با انتقاد از اینکه وزیر صمت در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره واردات خودروی کارکرده حاضر نشده و از مصوبه مجلس دفاع نکرده است، گفت: آقای وزیر مگر تمام اختیارات را از شورای سران قوا نگرفتید؟ چرا در جریان بررسی لایحه بودجه در جلسه حاضر نشدید؟

وی ادامه داد: در طول بیست ماه گذشته متلاطم ترین بازار، حوزه خودرو است. آیا این وضعیت ناشی از نفوذ مافیا و هدایت آن ها نیست؟ وقتی هیچ اثری از ثبات قیمت و کیفیت خودرو نیست وقتی مردم نتایج آمار شما را نمی بینند چه سودی دارد؟

بدری یادآور شد: در ماه‌های نخست سال وزارت صمت باعث رشد تورم و کنترل تولید شد، آقای وزیر مگر تمام اختیارات درخواستی را از شورای سران قوا نگرفتید؟ شما مگر براساس ماده ۸ قانون ساماندهی صنعت خودرو اختیارات کافی برای واردات خودرو ندارید؟ چرا در زمان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ در هیات نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام و در جلسه ویژه موضوع واردات خودرو حاضر نشدید و از مصوبه مجلس دفاع نکردید، چرا براساس اختیارات کامل قانونی نسبت به واردات استاندارد اقدام نمی کنید و شتابان با قطعی شدن استیضاح به فکر ارائه لایحه دوفوریتی می‌شوید؟

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس افزود: در طول ۲۰ ماه گذشته متلاطم ترین و بی‌برنامه‌ترین حوزه بازار کشور، بازار خودرو است. هر فصل یک تصمیم گرفته شده است، یک بار قرعه کشی، یک بار عرضه در بازار بورس، یک بار ثبت نام با ودیعه گذاشتن برای عرضه خودرو صورت می گیرد. آیا این تصمیم های متناقض و متفاوت ناشی از اعمال نفوذها و هدایت مافیای تولیدکنندگان خودرو نمی باشد؟

وی گفت: آقای وزیر شما به افزایش تولید خودرو در کشور اشاره می کنید اما هیچ اثری از بهبود کیفیت خودرو تولیدی و ثبات قیمت نیست و بازار و مردم اثر مناسبی از آمارهای ارائه شده شما را شاهد نیستند لذا هیچ سودی عاید مردم نشده است. آقای وزیر آیا می‌دانید و باور دارید که سالانه بیش از ۱۷ هزار نفر در جاده ها و در اثر تصادف جان خود را از دست می‌دهند؟ آیا می‌دانید بیش از ۳۶۰ هزار نفر از هموطنان گرامی ما با جراحت‌های مختلف از قطع عضو تا قطع نخاع مواجه می‌شوند؟ و آیا می دانید حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد بودجه کل کشور صرف هزینه های تصادفات می‌شود؟

بدری ادامه داد: آقای وزیر آیا می دانید خودروسازان داخلی هر روز از کیفیت خودروها می کاهند و بسیاری از قطعات خودرو را با کیفیت پایین از چین وارد می‌کنند، خودروسازان مونتاژکار هستند. آیا شما می دانید خودروسازهای داخلی فلز حلب را سه لایه کرده و مصرف می‌کنند و وسیله قتل هموطنان را فراهم می‌کنند در صورتی که در دیگر کشورها خودروسازان از فولاد کم کربن در تولید ورق استفاده می کنند.