با کبد چرب و علائم آن آشنا شوید
با کبد چرب و علائم آن آشنا شوید
یکی از اعضاهای بزرگ و ویژه در بدن که نقش مهم پاکسازی، پروتئین سازی، سم زدایی و فیلتراسیون مواد را بر عهده دارد، کبد می‌باشد. این اندام در سمت راست بدن، پایین ریه جای دارد.

کبد یکی از مهمترین عضو های بدن است که به عنوان دومین عضو بزرگ بدن شناخته شده است. کبد با عبور مواد غذایی از خود فاکتور های مضر مواد غذایی را می گیرد و بدون اینکه ضرری ایجاد کند آنها را به سیستم های دیگر بدن وارد خواهد کرد. در واقع کبد وظیفه ی جذب مواد مغذی و در عین حال دفع سموم  و چربی ها و مواد خطرناک از بدن را دارد.

کبد چرب یکی از بیماری هایی است که امروزه بسیاری از افراد به آن مبتلا هستند. چربی در کبد غیر طبیعی نیست اما در صورتی که بیش از حد باشد فرد دچار چربی کبد خواهد شد. اگر کبد فردی دارای ۵ تا ۱۰ درصد چربی باشد بدین معنی است که وی داری کبد چرب است.در صورتی که قسمتی از کبد، حذف یا برداشته شود، می‌تواند خود را مجددا با مرور زمان بازسازی کند. در برخی موارد، مشاهده شده که فقط ۲۰ درصد از کبد در سلامتی بوده اما این عضو باز هم خود را بازسازی می‌کند. به دلیل همین فرآیند است که کبد، قابلیت اهدا کردن به فردی دیگر را دارد.

کبد چرب بارداری

در برخی مواقع در دوران بارداری ممکن است با جمع شدن چربی خطراتی مادر و نوزاد را تهدید نماید. در صورتی که به آن توجه نشود ممکن است که مشکلاتی مانند نارسایی کبدی، نارسایی کلیه و عفونت های شدید و یا خونریزی پیش آید.علائم کبد چرب بارداری حالت تهوع، استفراغ، زردی، کسالت و درد در قسمت بالایی سمت راست شکم در سه ماه سوم است.

 

علائم کبد چرب

خستگی

بی حالی

تهوع

ضعف

کاهش وزن

کاهش اشتها

درد در مرکز و یا سمت راست بخش بالای شکم

خارش پوست

در حالت حاد بزرگ شدن کبد

قرمزی چشم

 

علت کبد چرب

اضافه وزن

مصرف الکل و مشروبات الکلی

نداشتن فعالیت بدنی سالم

مصرف مواد غذایی چرب

سوء تغذیه

فشار خون بالا

کم کاری تیروئید

بارداری

دیابت نوع دو

مصرف داروهایی مانند آسپرین و تتراسایکلین

 

تشخیص کبد چرب

کبد چرب از آن دسته بیماری هایی است که با علائم خاصی همراه نمی باشد. این بیماری، یک بیماری خاموش است و کسانی که به این بیماری مبتلا هستند خود از وجود بیماری آگاهی ندارند. در مواردی ممکن است بیماران یک سری علائمی مانند درد در ناحیه کبد خود احساس کنند و احساس پری می کنند. یا اینکه در قسمت فوقانی شکم در سمت راست حالت ناراحتی و درد را دارند یا اینکه به طور کلی احساس خستگی می کنند. این علام می تواند علائمی باشد که فرد را مشکوک به ابتلا به کبد چرب کند و باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کند اما نمی توان گفت صد درصد هر کسی که این علائم را داشته باشد مبتلا به کبد چرب باشد و نباید موجب نگرانی افراد شود. بهترین اقدام این است که فرد حتما با پزشک معالج خود مشورت انجام دهد و آزمایشات معاینات لازم انجام شود و در صورتی که بیماری تشحیص داده شد قطعا مراحل درمانی آغاز می شود.

 

درمان کبد چرب

رژیم غذایی حاوی میوه و سبزیجات و غذاهای کم چرب
مصرف مواد غذایی مانند سیر، پیاز، کلم و …
ترک مواد مخدر
ورزش
عدم مصرف مواد غذایی فریز شده
عدم مصرف مواد غذایی زود پز شده
دوری از سس ها، نمک زیاد، چای پر رنگ، فست فود، روغن های سرخ کردنی، لبنیات پر چرب و …