انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشید
انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشید
شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد با توجه به این که هیچ یک از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری نتوانست در دور اول بیش از ۵۰ درصد آرا را کسب کند، دور دوم انتخابات در تاریخ ۲۸ مه (هفتم خرداد) برگزار خواهد شد.

صفحه روز؛ انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه بعد از آن که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور فعلی «کمال قلیچداراوغلو» اصلی‌ترین رقیب خود را شکست داد اما نتوانست از آستانه ۵۰ درصد آرا عبور کند، به دور دوم می‌رود.

به گزارش گاردین، اردوغان رهبر حزب «عدالت و توسعه» و نامزد ائتلاف «جمهور» پیش‌بینی قلیچداراوغلو نامزد ائتلاف شش حزب مخالف را که گفته بود در دور اول او را شکست می‌دهد، با کسب ۴۹.۵۰ درصد آرا در مقابل ۴۴.۸۹ درصد شکست داد، در حالی که تنها تعداد کمی از آرای خارج از کشور برای شمارش باقی مانده است.

نتایج شمارش ۹۹.۸۷ درصد از آرا در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه

«احمد ینر» رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد حتی زمانی که ۳۵.۸۷۴ رای شمارش نشده در خارج از کشور شمرده شود، هیچ یک از دو نامزد مذکور نمی‌تواند اکثریت لازم برای پیروزی در انتخابات را به دست آورد. دور دوم انتخابات در تاریخ ۲۸ مه (هفتم خرداد) بین اردوغان و قلیچداراوغلو برگزار خواهد شد.

نظرسنجی‌های پیش از انتخابات حاکی از آن بود که اردوغان برای اولین بار در انتخابات ملی در خطر شکست در برابر رقیب اصلی خود قرار دارد.

«سنان اوغان» سومین نامزد پس از کسب پنج درصد آرا به عنوان تعیین‌کننده بالقوه نتیجه انتخابات ظاهر شد. این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه در مصاحبه با مجله آلمانی «اشپیگل» با سوالی درباره احتمال حمایت از کمال قلیچدار اوغلو مواجه شد اما او برای انجام این کار، شرط و شروط گذاشت.

وی به این رسانه غربی اعلام کرد تنها در صورتی از نامزد ائتلاف اپوزیسیون «ملت» (به ریاست کمال قلیچدار اوغلو) حمایت می‌کند که «حزب دموکراتیک‌ خلق‌ها از نظام سیاسی حذف شده باشد».

به نوشته گاردین، نتیجه فعلی ناامیدی تلخی را برای قلیچداراوغلو ۷۴ ساله و حامیان حزب «جمهوری‌خواه خلق» که ریاست آن را برعهده دارد، همراه داشته و برخی در اردوگاه مخالف این سوال را مطرح می‌کنند که آیا نامزدی که بعد از یک سال بحث و جدل انتخاب کردند، گزینه مناسبی بوده است.

مخالفان اردوغان انتظار داشتند از عصبانیت رای‌دهندگان از بحران اقتصادی ترکیه و هچنین پاسخ کُند دولت به زمین‌لرزه‌های فوریه که ۵۰ هزار کشته برجای گذاشت، منتفع شوند؛ اما پیش‌بینی می‌شود اردوغان بعد از پشت سر گذاشتن دور اول، بتواند حضور خود را در قدرت به دهه سوم بکشاند.

«امره پکر» از «گروه اوراسیا» گفت اردوغان از امتیازاتی مثل پیروزی غافلگیرکننده در پارلمان و حضورش در قدرت برای تضمین انتخاب مجدد خود بهره خواهد برد.

با شمارش نزدیک به ۱۰۰ درصد آراء انتخابات پارلمانی ترکیه، ائتلاف جمهور به ریاست رجب طیب اردوغان با کسب ۳۲۲ کرسی پیشتاز انتخابات پارلمانی است. بر اساس آمار شبکه دولتی «تی‌آرتی»، حزب عدالت توسعه ۲۶۷ کرسی، حزب «حرکت ملی» ۵۰ کرسی و حزب «رفاه» نیز پنج کرسی را برای این ائتلاف به دست آورده‌اند.

ائتلاف ملت به رهبری کمال قلیچداراوغلو هم موفق به کسب ۲۱۳ کرسی پارلمان ترکیه شده است. در ائتلاف ملت، حزب جمهوری خلق ترکیه ۱۶۹ کرسی و حزب IYI نیز ۴۴ کرسی کسب کرده است.

چند حزب کوچک دیگر شامل حزب «وطن»، حزب «ممکلت»، حزب «ظفر» و.. نیز ۶۵ کرسی پارلمان را در اختیار گرفته‌اند.

  • منبع خبر : فارس