اعلام آخرین برنامه‌ها و تمهیدات دولت برای پیاده‌روی اربعین/ وحیدی: آمادگی لازم را داریم
اعلام آخرین برنامه‌ها و تمهیدات دولت برای پیاده‌روی اربعین/ وحیدی: آمادگی لازم را داریم
وزیر کشور از آمادگی ستاد مرکزی اربعین برای برگزاری این مراسم خبر داد.

به گزارش صفحه روز، احمد وحیدی وزیر کشور در حاشیه جلسه ستاد مرکزی اربعین حسینی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در جلسه امروز امور فراهم کردن مقدمات و تمهیدات اربعین دنبال شد و البته این کار از ماه‌های پیش آغاز شده بود. بسیاری از دستگاه‌ها مسئولیت‌های مختلفی در این زمینه دارند و کار پیگیری می‌شود.

وی افزود: مسائل مربوط به حمل و نقل، جاده‌ها، اسکان، پشتیبانی‌های خدماتی و تغذیه‌ای، هماهنگی‌ها با طرف عراقی و پیش‌بینی‌های بهداشتی و درمانی مرور شد و ما آمادگی لازم را داریم و در آینده هم این روند ادامه خواهد داشت. امیدواریم با مشارکت همگان یک سفر خوب، سهل و راحت را برای زوار امام حسین(ع) فراهم کنیم‌.

وزیر کشور درباره سامانه ثبت‌نام از مشتاقان سفر اربعین نیز عنوان کرد: از روزهای آینده سامانه‌ی سازمان حج و زیارت فعال می‌شود تا مشتاقان مشارکت این در هنگامه‌ی بزرگ فرهنگی و مذهبی ثبت‌نام داشته باشند و بدانیم برای حدود چه تعدادی خود را آماده و برنامه‌ریزی کنیم و زمان ثبت‌نام اعلام خواهد شد؛ از همه‌ی مشتاقان می‌خواهیم که در این سامانه اطلاعات سفر خود را وارد کنند تا بتوانیم بهتر برنامه‌ریزی داشته باشیم.

وحیدی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره برنامه ستاد اربعین در خصوص شرط تزریق واکسن کرونا نیز گفت:طبق پیش‌بینی وزارت بهداشت، که البته این موضوع در آینده به صورت فراگیر اعلام خواهد شد، یک دوز یادآور در نظر گرفته شده تا زوار تزریق نمایند؛ یعنی کسانی که قبلاً دوز دوم را زده‌اند و یا کسانی که از زمان تزریق دوز سوم واکسن‌شان مدت زمان زیادی گذشته، یک دوز یادآور را تزریق کنند که درباره این موضوع اطلاع‌رسانی بیشتر خواهد شد.

وی هم‌چنین در ادامه سخنان خود درباره لغو روادید نیز گفت: امیدواریم با لغو روادید و قول طرف عراقی برای لغو روادید داده‌اند، مشکلی نداشته باشیم.

وزیر کشور در ادامه درباره اینکه سال گذشته امکان ورود به عراق از طریق هوایی و بدون روادید وجود داشت، نیز گفت: محور بحث این است که ما لغو روادید زمینی را داشته باشیم و طرف عراقی در مذاکرات‌مان قول مساعد داده و قبول کردند و ما بر همین اساس فکر می‌کنیم که لغو روادید را در ایام اربعین داشته باشیم.

وحیدی هم‌چنین بیان کرد: البته ویزای عراق الان هم لغو شده ولی به تعداد محدودی به‌طور مثال حدود ۲۵۰۰ نفر روزانه است و مشتاقان می‌تواند با مراجعه به سامانه حج و زیارت از این ظرفیت استفاده کنند. فعلا چون تنظیم عدد ۲۵۰۰ نفر در روز به‌طور متفرقه کار دشواری بوده، این کار از طریق سازمان حج و زیارت انجام می‌گیرد تا این کار را ساماندهی کنند.

** رئیسی جلسه ستاد اربعین را تشکیل می‌دهد

سید مجید میراحمدی رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی نیز در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه امروز تعهدات استان‌ها برای انجام عملیات‌های عمرانی و زیرساختی و دیگر تعهدات‌شان خود مرور شد و گزارشاتی که داریم حاکی پیشرفت تعهدات است.

وی افزود: هدف‌گذاری که برای اربعین امسال در نظر داریم بحث سلامت، امنیت، سهولت و ارزانی است؛ با توجه به برآورد ما برای جمعیت فراوان و هم‌چنین گرمی هوا، نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و اجرایی درست هستیم و این کار خوب پیش می‌رود.

رئیس ستاد اربعین عنوان کرد: ان‌شاءالله جلسه ستاد مرکزی را با حضور ریاست محترم جمهور در آینده خواهیم داشت؛ چون ایشان نسبت به این مراسم توجه و اهتمام خاصی دارند و با حضور ایشان موارد مد نظر برای انجام این سفر و نیل به اهداف مرور خواهد شد و دستورات ایشان هم صادر می‌شود.

میراحمدی گفت: در سفر هفته‌ی گذشته وزیر خارجه عراق به تهران، مسائل پیرامون اربعین با وی گفت‌گو شد و مقرر شد در سفر بنده و دیدارم با همتای عراقی که در آینده انجام خواهد گرفت، مواردی که در توافقات شفاهی بین مسئولان دو کشور بوده، مکتوب شود و هماهنگی خوبی بین ما و دولت عراق وجود دارد.

  • منبع خبر : تسنیم