احیای ۴۳ واحد تولیدی در ۴ ماه اخیر در استان اردبیل
احیای ۴۳ واحد تولیدی در ۴ ماه اخیر در استان اردبیل
اردبیل- ریيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبيل به احياي واحدهاي توليدي در 2 سال اخير اشاره كرد و ادامه داد:‌ بيش از 100 واحد راكد توليدي و صنعتي به چرخه فعاليت بازگشته و 82 واحد نيز در مرحله بازگشت به چرخه توليد قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار صفحه روز، رامین صادقی در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان اظهار کرد: امسال قرار است ۷۰ واحد تولیدی راکد به مجموع واحدهای تولیدی فعال استان برگردد که تاکنون در چهار ماه اخیر ۴۳ واحد از این تعداد به چرخه فعالیت‌های صنعتی و تولیدی باز گشته است.

وی حمایت از ساخت محصولات صنعتی تولیدی در جلوگیری از واردات را از دیگر رویکردها برشمرد و تصریح کرد: با هدف جلوگیری از خروج ارز و حمایت از تولیدات داخلی، صنایع الکترونیکی و صنایع دانش‌بنیان فرصت تولید مؤثر و صادرات‌محور را فراهم کردند و در سایر صنایع نظیر ام.دی.اف، پلاستیک، فولاد و میلگرد نیز ظرفیت‌های خوب صادراتی فراهم آمده است.

صادقی حمایت از تولید محصولات صادرات‌محور صنعتی را یادآور شد و گفت: برای ایجاد فضای رقابتی و ارتقا کیفی محصولات تولید شده، تیمی در سازمان صنعت، معدن و تجارت مستقر شده تا واحدهای فعال را مورد حمایت و پشتیبانی قرار داده و بستر فعالیت مؤثر را در این بخش با تأمین مواد اولیه به وجود آورند.
وی افزود: در حوزه صادرات ما تا ۲ برابر رشد و جهش صادراتی را اعم از ارزش و وزن صادراتی محصولات شاهد هستیم به طوری که ۵۱۶ میلیون دلار صادرات از گمرکات استان انجام شده است.

صادقی در ادامه خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر عمده محصولات صادراتی استان از محصولات کشاورزی به ویژه سیب‌زمینی به سمت صادرات محصولات صنعتی سوق پیدا کرده به گونه‌ای که ۶۰ درصد محصولات صادراتی استان صنعتی هستند.

وی اضافه کرد: میلگرد، شمش فولاد، مواد پلاستیکی،‌ ام.دی.اف و مصنوعات چوبی از جمله این محصولات صنعتی صادراتی است که به کشور ترکیه، آذربایجان و سایر کشورهای همسایه و حتی اروپایی صادرات این محصولات را شاهد و ناظر هستیم.

صادقی ارتقای کیفی تولید محصولات متنوع را در استان با استانداردها و برندهای مشخص یادآور شد و بیان کرد: در کنار تولید شیرهای صنعتی اعم از گاز و نفت، تولید شیرآلات بهداشتی نیز در گرمی به عنوان قطب تولید این محصولات مورد توجه قرار گرفته و ما در بحث تولید پلاستیک نیز ۲۵ درصد نیاز بازار را تأمین می‌کنیم.

وی فعالیت ۲ کارخانه خودروسازی حدید مبتکران در مشگین‌شهر با تقویت جبهه تولید کامیون و کشنده‌ها و همچنین تولید اتوبوس و مینی‌بوس را در اردبیل یادآور شد و اظهار کرد: تولید یک‌هزار دستگاه مینی‌بوس با انعقاد قرارداد با وزارت کشور و تولید آمبولانس بر اساس قرارداد با وزارت بهداشت در اولویت این کارخانه‌ها قرار گرفته است.

صادقی به ظرفیت‌های معدنی استان به ویژه شناسایی ۲ معدن ارزشمند مس و مولیبدن در مشگین‌شهر اشاره کرد و ادامه داد: پروانه بهره‌برداری برای این معادن و برداشت آنها صادر شده و در کنار آن فرصت توسعه صنایع تبدیلی نیز در این بخش فراهم آمده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل از ایجاد اشتغال برای صنوف تولیدی همپای واحدهای صنعتی در استان خبر داد و تصریح کرد: فرصت اشتغال برای ۶ هزار و ۸۰۰ نفر در بخش صنعت، معدن و تجارت در یک سال اخیر با پوشش بیمه‌ای در استان اردبیل مهیا شده است.