آمریکا: مذاکرات با اوکراین بر سر اعطای جنگنده را ادامه می‌دهیم
آمریکا: مذاکرات با اوکراین بر سر اعطای جنگنده را ادامه می‌دهیم
دولت آمریکا که چندی پیش برنامه‌اش برای اعطای تانک‌های آبرامز به اوکراین را رسمی کرد، حالا از قصدش برای ادامه مذاکرات با این کشور بر سر موضوع اعطای جنگنده خبر داده است.

به گزارش صفحه روز، «لیندا توماس گرینفیلد»، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد، مقام‌های واشنگتن مذاکرات بر سر امکان اعطای جنگنده‌های اف-۱۶ به مقام‌های کی‌یف را ادامه خواهند داد.

این نماینده دولت آمریکا در مصاحبه با شبکه «سی.ان.ان» که روز یکشنبه انتشار یافت گفت، مقام‌های آمریکایی در عرض هفته‌ها و ماه‌های آینده مذاکراتشان با طرف اوکراینی بر سر مساله دادن جنگنده اف-۱۶ به کی‌یف را ادامه می‌دهند.

گرینفیلد در پاسخ به سوال مجری سی.ان.ان اظهار کرد: “ما هنوز با اوکراینی‌ها مشغول مذاکرات هستیم. این مذاکرات برای هفته‌ها و ماه‌های آینده ادامه پیدا خواهند کرد.”

صحبت‌های این نماینده دائم آمریکا نشان می‌دهد، کشورش همچنان به دنبال تشدید روند درگیری در اوکراین با دادن تسلیحات هر چه پیشرفته‌تر به این کشور است.

گرینفیلد اظهار کرد، یکی از مهم‌ترین فاکتورها در روند انتقال تسلیحات پیشرفته به اوکراین دادن آموزش کار با آنها به سربازان اوکراینی است.

او گفت: «اگر ما به آنها تسلیحاتی بدهیم که نتوانند از آنها استفاده کنند این یک کار بیهوده خواهد بود.»

کشورهای غربی که تا چندی پیش بر سر مساله ارسال تانک برای اوکراین و مخالفت اولیه آلمان با دادن تانک‌های «لئوپارد ۲» به کی‌یف دچار مناقشه شده بودند حالا در گام بعدی تلاش برای تشدید درگیری در اوکراین موضوع دادن جنگنده به کی‌یف را پیش کشیده‌اند.

روز شنبه گزارش شد، گروهی متشکل از پنج نماینده جمهوری‌خواه و دموکرات کنگره آمریکا در نامه‌ای از «جو بایدن» رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا درخواست کردند تا جنگنده‌های اف-۱۶ را برای نبرد با روسیه به اوکراین ارسال کند.

علی‌رغم هشدارهای مکرر روسیه به کشورهای غربی درباره تداوم کمک‌های نظامی و ارسال تجهیزات جنگی پیشرفته به اوکراین، پاریس نیز اخیراً از احتمال ارائه جنگنده به کی‌یف خبر داد. «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه بامداد روز جمعه گفت که ارائه جنگنده به اوکراین را رد نمی‌کند ولی کی‌یف در حال حاضر برای مقابله با روسیه به قدرت آتش فوری بیشتر نیاز دارد.

«ریشی سوناک» نخست وزیر انگلیس نیز در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ با اعلام تمایل دولتش برای کمک‌ به کشورهای مایل به ارسال جنگنده برای کی‌ِیف گفت: «اگر بتوانیم با تسلیحاتمان حمله روسیه را سد کنیم، پس پر ماندن انبارهای تسلیحاتی ما فایده‌ای ندارد. ما در حال حاضر خلبان‌های اوکراینی را برای پرواز با جنگنده‌ها با استانداردهای ناتو آموزش می‌دهیم تا سطح آن‌ها را در بلندمدت بالا ببریم.»

  • منبع خبر : فارس