آماده‌باش در کرمانشاه پس از هشدار قرمز هواشناسی
آماده‌باش در کرمانشاه پس از هشدار قرمز هواشناسی
به دنبال ورود سامانه بارشی سنگین به استان کرمانشاه هواشناسی هشدار سطح قرمز صادر کرده است.

به گزارش صفحه روز،  به دنبال پیش‌بینی بارش سنگین باران و برف در استان از امشب تا اواخر وقت سه‌شنبه، هواشناسی هشدار سطح قرمز صادر کرده است.

این سامانه به تناوب سبب بارش برف و باران همراه با وزش باد و احتمالاً رعد و برق در سطح استان خواهد شد. بارش که در روز سه‌شنبه شدت بیشتری خواهد داشت، با آبگرفتگی معابر عمومی، رواناب و سیلابی شدن مسیل‌ها نیز همراه می‌شود. انتظار می‌رود بارش برف، در گردنه‌های برفگیر و برخی مناطق سردسیر به شکلی نسبتاً سنگین نمود داشته باشد.

به دنبال ورود این سامانه بارش برف در نواحی سردسیر و گردنه‌های برفگیر، به ویژه گردنه‌های مله‌ماس، شمشیر، بیدسرخ، چهارزبر، قلاجه و سرمیل و بارش باران در نواحی گرمسیر و برخی مناطق معتدل، به ویژه شهرستان‌های کرمانشاه، هرسین، سرپل‌ذهاب و گیلان‌غرب مشاهده می‌شود.

لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید و کندی در تردد وسایل نقلیه، آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل‌ها، احتمال کولاک در گردنه‌های برفگیر، بسته شدن جاده‌های روستایی و احتمال لغو پرواز از اثرات این سامانه خواهد بود.

با توجه به مخاطرات عنوان شده پاکسازی کانال‌ها و آبراهه‌ها، احتیاط در رانندگی، پرهیز از سفرهای غیرضروری، پرهیز از کوهنوردی، همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی هنگام سفر، آمادگی شهرداری‌ها، ادارات و ارگان‌های امدادی، استقرار تیم‌های امدادی و راهداری به ویژه در گردنه‌های برفگیر، مدیریت مصرف انرژی، اطلاع‌رسانی به موقع از طریق رسانه‌ها و سایر اقدامات پیشگیرانه توصیه شده است.

در روز چهارشنبه، به دلیل تضعیف شرایط ناپایدار، بارش غالباً پراکنده و بیشتر در نواحی غربی استان متمرکز خواهد بود. شایان توجه است؛ در روز پنجشنبه تحت تاثیر موج دیگری مجدداً و البته با شدتی کمتر از روز سه شنبه، شاهد بارش برف و باران، بخصوص در نیمه غربی استان خواهیم بود. همچنین حداقل دمای هوا از روز چهارشنبه تا پایان هفته، روندی رو به کاهش خواهد یافت. کاهش دما که شرایط را برای تشکیل مه، بخصوص در اوایل روز فراهم می‌کند؛ در روزهای جمعه و شنبه محسوس‌تر خواهد بود.

افشین یگانه مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه در کرمانشاه، با اشاره به اینکه هشدار سطح قرمز به معنای وقوع قطعی سیلاب نیست، اظهار داشت: با این وجود باید آمادگی کامل در مقابل حوادث وجود داشته باشد و در این زمینه امروز نشستی با حضور دستگاه‌های مرتبط برگزار شد.

وی عنوان کرد: از مردم درخواست می‌شود در این چند روز از سفرهای غیرضروری خودداری کنند و در صورت لزوم با هماهنگی دستگاه‌های مرتبط همچون پلیس راه و راهداری انجام شود.

یگانه گفت: افرادی که به عشایر کوچ‌رو دسترسی دارند به آن‌ها اطلاع دهند که در یک مکان مناسب و به دور از سیلاب‌ها قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه در سطح رودخانه‌های استان و در نقاطی که امکان حادثه وجود دارد ماشین‌آلاتی مستقر شده است افزود: شهرداری و مجموعه آب و فاضلاب در آماده‌باش هستند.

یگانه از مردم خواست از نزدیک شدن به رودخانه قره‌سو و آبشوران خودداری کنند و چنانچه آبگرفتگی و سیلاب مشاهده شد به دستگاه‌های مربوطه اطلاع‌رسانی کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه برودت هوا پیش‌بینی نشده بنابراین تصمیمی برای تعطیلی گرفته نشده است.

  • منبع خبر : تسنیم