آرامش شکننده در سودان پس از برقراری آتش‌بس انسانی
آرامش شکننده در سودان پس از برقراری آتش‌بس انسانی
آرامش شکننده‌ای در سودان در سایه آتش‌بسی که ارتش سودان در شب گذشته به مدت سه روز پس از درگیری‌های شدید در خارطوم با نیروهای واکنش سریع اعلام کرد، حکمفرما شده است.

به گزارش صفحه روز، نیروهای واکنش سریع در صبح روز گذشته آتش‌بس را اعلام کردند، اما در پی نقض آن از سوی دو طرف، این آتش‌بس برای مدت طولانی ادامه نداشت.

منابع اعلام کردند که نیروهای واکنش سریع مرکز فرماندهی ندارند که اوضاع را در کنترل بگیرد. نیروهای واکنش سریع در کانون‌های غیرمتصل به هم در مناطق مستقر هستند و مکانیزمی برای إعمال فشار بر طرفین جهت پایبندی به آتش بس وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از المیادین، پیشتر در بیانیه فرماندهی کل نیروهای مسلح سودان آمد: نیروهای مسلح با آتش‌بس سه روزه از روز جمعه ۲۱ آوریل موافقت کردند تا شهروندان بتوانند عید فطر را جشن گرفته و خدمات انسانی به صورت روان انجام شود.

درگیری‌ها در سودان از هفت روز قبل در خارطوم و دارفور میان ارتش سودان به فرماندهی عبدالفتاح البرهان و نیروهای واکنش سریع به رهبری محمد حمدان دقلو آغاز شده است.

به‌رغم اعلام آتش‌بس موقت از سوی ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع، گلوله‌باران و آتش توپخانه پراکنده در طول شب در خارطوم، پایتخت سودان ادامه داشت.

برخی شاهدان گزارش دادند که درگیری‌های خیابانی در بخش‌هایی از شهر در عید فطر کاهش یافته است، اما ارتش، نیروهای پشتیبانی سریع را به نقض آتش‌بس از جمله با بمباران فرودگاه و کاخ ریاست‌جمهوری متهم می‌کند. چندین کشور در حال بررسی گزینه‌ها برای تخلیه شهروندان خود از سودان هستند، اما دیپلمات‌ها می‌گویند ادامه خشونت در حال حاضر این امر را بسیار خطرناک کرده است.