آب‌دهی رود ارس به پایین‌ترین میزان در ۵۰ سال اخیر رسید
آب‌دهی رود ارس به پایین‌ترین میزان در ۵۰ سال اخیر رسید
اردبیل - معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: در ۵۰ سال اخیر آب‌دهی رود ارس به پائین‌ترین میزان رسیده تا زنگ هشدار بحران آب در شمال استان نیز به صدا درآید.

به گزارش صفحه روز ،حمید فضائلی  اظهار کرد: به دنبال خشکسالی شدید در کشور، استان اردبیل نیز از این امر مستثنی نبوده و در شمال این استان دو مخزن اصلی ارس و خدآفرین با کمترین ذخایر آبی روبرو هستند.

وی به کاهش محسوس آورد رود ارس در نیم قرن اخیر اشاره کرد و افزود: آورد رود ارس به کمتر از نیم مترمکعب رسیده است که در ۵۰ سال اخیر سابقه نداشته و نشان می‌دهد باید کشاورزان و بهره‌برداران شمال استان در مصرف بهینه آب اهتمامی جدی داشته باشند.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل از ابلاغ نظام نامه کشت الگویی محصولات کشاورزی در شبکه پایاب ارس، خدآفرین و سایر سدهای استان خبر داد و بیان کرد: در سال آبی جدید تلاش بر این است تا از کشت‌های متفرقه و خارج از الگوی ارائه شده جلوگیری شود و کشاورزان باید دقت بیشتری را در این زمینه داشته باشند.

وی ادامه داد: برای سال زراعی آینده به هیچ وجه، تعهدی برای تامین آب برای کشت دوم داده نمی‌شود و کشاورزان نیز باید از کشت زودهنگام پائیزه خودداری کنند تا کشت خود را بعد از ۱۵ مهرماه و برطرف شدن تنش آبی در شمال استان انجام دهند.

فضائلی تصریح کرد: برای تامین آب پایدار شرب و کشاورزی شرکت آب منطقه‌ای برنامه سازه‌ای و غیرسازه‌ای را در دستور کار قرار داده که در برنامه سازه‌ای آبگیری سد خدآفرین و لاینینگ شبکه مغان به طول ۱۷۸ کیلومتر در اولویت قرار گرفته است.

وی از اخذ ماده ۲۳ برای اجرای این پروژه خبر داد و بیان داشت: تلاش می‌کنیم تا شبکه خاکی را به شبکه بتنی تبدیل کنیم تا از هدررفت منابع آب جلوگیری شود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل، پیاده سازی الگوی کشت را با شیوه نامه‌های تدوین شده کشوری از دیگر برنامه‌ها عنوان کرد و گفت: برای سال زراعی آینده این الگوی کشت باید به صوت دقیق و جامع مورد توجه قرار گیرد.

  • منبع خبر : فارس